… o všem, co vás zajímá

Ve věku 81 let zemřel v pátek v Brně český gynekolog, porodník a průkopník asistované reprodukce v České republice Ladislav Pilka. ČTK to řekl ředitel zlínské kliniky reprodukční medicíny David Rumpík, kterého Pilka učil a spolupracoval s ním.

pilkaPilka za svůj život získal řadu vyznamenání. Proslavil se tím, že v roce 1982 umožnil v Brně se svým týmem narození prvního dítěte ze zkumavky v tehdejším Československu i celém komunistickém bloku.

„Téměř celý profesní život se věnoval léčbě neplodnosti. Postupně zaváděl tubární mikrochirurgii a později s týmem spolupracovníků rozpracoval asistovanou reprodukci,“ uvedl Rumpík.

„Naše první děti ze zkumavky vznikaly doslova na koleně. V Československu tehdy nebyl dostupný žádný materiál, speciální stříkačky jsem sehnal na Slovensku ve Staré Turé a naše sestřičky je musely dopilovat, abychom dosáhli potřebné špičatosti. Hadičky jsem sehnal od vojáků a speciální komůrku, kde se spojuje vajíčko se spermií, vyrobil kolega v týmu,“ vzpomínal v roce 2012 profesor Pilka v rozhovoru s ČTK na podmínky práce v brněnské porodnici na Obilním trhu.

Spolu s dalšími embryology dosáhl Pilka světového prvenství zavedením metody GITF, což je přenos pohlavních buněk do vejcovodu. „Za svůj úspěch dostal řadu vyznamenání a poct. V roce 1998 byl oceněn v San Francisku Světovou organizací pro léčbu neplodnosti a v roce 2000 od ministra školství obdržel medaili I. stupně za odbornou pedagogickou a vědecko-výzkumnou činnost,“ sdělil Rumpík.

Od roku 2003 byl Pilka čestným členem České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. „Na konci své kariéry působil jako přednosta Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie Zlín. Byl také členem Centrální etické komise ministerstva zdravotnictví České republiky,“ dodal Rumpík.

 

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: zlinsky.denik.cz
Zemřel gynekolog Pilka, porodil první dítě ze zkumavky v ČSSR
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...