… o všem, co vás zajímá

Téměř každý den čteme články, jak velký je nedostatek zdravotních sester a nejen jich. Běžná oddělení, ale i specializovaná prestižní pracoviště, začínají omezovat svůj provoz? Proč? Sestry prostě nejsou.

batKde se stala chyba? Proč dříve bylo všeho, i zdravotních sester, dostatek a nyní nic nefunguje? Protože naši vládní úředníci, zrušili to, co fungovalo a co nám v zahraničí záviděli a naše zdravotnictví se hroutí jako domeček z karet.

Chápu, že se mění doba. Že zásadní změnou oproti uplynulým desetiletím je, že v medicíně i v ošetřovatelství se významně zvýšilo množství informací, které by měla každá sestra znát. Že v praxi jsou používány stále nové a nové přístroje, léčivé postupy i léčiva. Že to co není zapsané, jako by nebylo. Dokonce chápu i to, že byla nutná změna vzdělávacího systému. Proč ale zdravotní sestřičky, tak houfně odchází a nové nepřichází?

Myslím si, že většina nás „obyčejných zdravotníků“ ví, kde je chyba a co je třeba změnit, aby vše fungovalo, ale bohužel máme jen malé, nebo spíš žádné slovo v tomto procesu. Nikdo se nás nezeptá, co dělat, aby se zdravotnictví stabilizovalo. Bohužel to je zásadní chyba, jelikož většinou právě lidé z praxe, to vědí nejlépe. I moudrý král měl různé rádce- odborníky v různých oblastech.

Možná kdyby se příjmy všech zdravotnických profesí o pár stupínků zvýšily, tak by pomocné práce dělaly uklízečky, administrativní práci sekretářky, manažerskou manažeři a zdravotní sestry by se mohly plně věnovat sesterské práci a svým pacientům a péči o ně. Jenže kdyby, chyby….

Někdy ty odchody nejsou jen o penězích, ale o přístupu. Slovo „děkuji a prosím“ nic nestojí, a přesto na ně sestřičky marně čekají!

Namísto změn, které by vedli ke stabilizaci a o kterých se neustále dokola „jen“ hovoří, se nemocniční zařízení předhání v tom, jak nalákat (nejen) mladé, budoucí sestřičky, aby si vybraly „jejich“ nemocnici, ve které budou pracovat. Nabízí různé benefity, včetně nástupního příspěvku dosahujícího až 100 000 Kč, s podmínkou upsání se nemocnici. Nestačila jsme se divit. Ano, také jsem se „upsala nemocnici,“ že po skončení specializačního studia (které mi hradila nemocnice a nebyla to malá částka), v ní budu dalších pět let pracovat. Ale bylo to v době, kdy jsem pracovala na klinice již sedm let, měla rodinu a nehodlala měnit zaměstnání.

Jak může budoucí sestřička vědět, co obnáší „reálná“ práce ve zdravotnictví? Jak se může upsat nemocnici, že tam bude dalších x let pracovat, když neví, jaké to tam je? Jak……? Je to smutné. Opravdu jsou zdravotní sestřičky jako štvaná zvěř!?

A jak vypadá běžný pracovní den sestry…….lépe řečeno „zlomek dne“

Na začátku služby MUSÍ zdravotní sestra zjistit stav pacientů, připravit infuze a nadávkovat léky. K tomu MUSÍ pomáhat pacientům při hygieně, před a po operaci a asistovat lékařům. Odebírat biologický materiál, či aplikovat krevní deriváty. Mezitím stihne asi třikrát převléct pacientovi lůžko a nejméně desetkrát zvedne telefon. A to nemluvíme o akutních příjmech a dalších povinnostech, které sestra MUSÍ!

Když má sestra hodně práce, nestačí se někdy během celé směny ani najíst. A MUSÍ být pořád ve střehu. To platí hlavně při přípravě infuzních roztoků a jakýchkoli léků, které se aplikují do žíly. Není možné, aby sestra udělala chybu. Protože při jakékoli chybě, to může mít pro pacienta fatální důsledky.

Když se k tomu přičte nevýhodná pracovní doba, práce náročná nejen psychicky, ale i fyzicky a velmi málo ohodnocená. To, že po snížení pracovní doby, musí sestra odpracovat 12 hodin, ale hodina nebo půl, jak kde, se jim nepočítá, protože mají nárok na oběd, který si vlastně musí nadělat a málokterá z nich si může dovolit opustit na hodinu pracoviště a jít se najíst nebo si nakoupit, jako je to třeba ve státní správě nebo prostě kdekoliv. Tak si uvědomíme, kdo by toto vůbec dělal.

Jana Gryc, ředitelka portálu Sestrička.com

 

Zdravotní sestry jako štvaná zvěř
5 (100%) 7 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...