… o všem, co vás zajímá

batJmenuji se Kamila, je mi 31 let a t.č. jsem na rodičovské alá dovolené. Trvající pracovní poměr mám v soukromé nemocnici, kde momentálně zuří boje o každou korunu pro nelékařský personál.

Sama sebe se ptám, kdy vlastně nastal takový zlom, že se najednou mluví o zdravotních sestrách, kterých je nedostatek a proč naše profese zdravotníka i nezdravotníka jsou nyní tak nedoceněné?

Zkusím si sama odpovědět:

  1. Velký podíl nesou především televizní seriály typu ordinace v růžové zahradě, což je úplná degradace našeho povolání v očích obyvatelstva. Výčet toho, co vše zdravotník zvládá je nesčetný a bylo by to na dlouhé psaní.
  2. Ptám se, proč lidé politicky činní rozhodují o nás zdravotnících, když nemají ani potuchy o naší profesi. Jakým právem rozhodují o našich finančních odměnách za práci se životem, když sami takovou odpovědnost nemají. Jak si cení tedy vlastního života a těch, co se o ně starají?
  3. Ptám se, kde jsou nyní ty zástupy sester na naše místo, o kterých jsme neustále slýchaly ze stran vedení, pokud se nám něco nelíbilo? Nikde. Byly to pouhé výhružky a nyní jen strach – strach nás sester jít a vybojovat si své místo na slunci. Chybí nám říct veřejně svůj názor a především stát si za svým názorem a nebát se. My neudělali přece nic zlého.
  4. Přijde mi, že už ani nikoho nezajímá samotný klient/pacient. Kde je ten holistický přístup, který byl a je na prvním místě, abychom lépe uměli pochopit klienta? Kde vzít čas, když se přidávají jen nesmyslné papíry a výmysly stran vedení a ministerstva? Často se hlášení či zakládání výsledků děje po pracovní době a slovíčko MUSET je na denním pořádku.
  5. Personál je přetěžovaný, jeho nedostatek plyne nejen z dlouhodobých pracovních neschopností, ale také ze změny celé profese, protože kolikrát sestra v ambulanci má menší plat, než člověk sedící za kasou v obchodním domě, personál nemá ani zastání u vlastního vedení. Po každé směně je člověk rád, že jde domů a už se netěší ani do práce. Ano je to o financích, které by měly být pro každou sestřičku v jakémkoliv zařízení stejné. Nevyřeší to určitě žádný problém personální, ale konečně přijde motivace a tím i příliv dosud vystudovaných zdravotníků, kteří raději odešli pryč.
  6. Vzdělávání je podle mě velkou otázkou, ale ta za krizí rozhodně nestojí. Nevím, na co je sestra s vysokoškolským vzděláním, když v praxi nechce dělat u lůžka. Z vlastní zkušenosti jsem se bohužel setkala s názory studentek bakalářského oboru všeobecná sestra, že až vystudují, nebudou přeci utírat zadek, že od toho jsou jiní. Opakem je, že zdravotní asistenti by rádi pracovaly jako zdravotní sestry, ale bohužel na studium nemají při práci čas. Návrhem by bylo opět zavézt systém 4 roky studia všeobecné sestry, zrušit obor zdravotní asistent, ponechat možnost dálkově studovat vysokou školu v oboru všeobecná sestra.

Co vše se již všude napsalo má stejného jmenovatele – uzdravený klient/pacient a spokojený personál.

Sestřička Kamča

Soutěž o nejlepší článek na téma- Zdravotní sestra (zdravotník) a krize ve zdravotnictví.

Více ZDE.

 

 

Zdravotní sestra (zdravotník – nezdravotník) a krize ve zdravotnictví
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...