… o všem, co vás zajímá

Hned dvě zásadní změny čekají od začátku července na pacienty i zaměstnance psychiatrické léčebny v Brně-Černovicích. Zařízení se přejmenuje na nemocnici a zruší část lůžek. Kvůli tomu se bude i propouštět. Odejdou tři desítky zaměstnanců, nepůjde přitom o lékaře.

ilustarce pacienta Léčebna, která která funguje od roku 1863 a byla vzorem pro vznik podobných léčeben v Rakousku-Uhersku, má v současnosti kapacitu 841 lůžek a poskytuje komplexní psychiatrickou péči, ústavní ochrannou léčbu a okrajově i ambulantní péči.

„50 až 60 lůžek pro dlouhodobé pacienty v našem zařízení bylo dlouhodobě prázdných. Kvůli úsporám jsme se jich proto rozhodli 30 zcela zrušit, respektive je uvolnit pro využití dennímu stacionáři, který nyní funguje v nevyhovujících prostorách,“ informoval ředitel léčebny Marek Radimský. Ve své historii přitom léčebna zažila i časy, kdy zde bylo ještě o 500 lůžek více než nyní.

Podle předpokladů přinese rušení míst v léčebně úsporu kolem 10 milionů korun ročně. Dotkne se však také personálu. „Zaměstnáváme kolem 700 lidí a tři desítky z nich budeme muset propustit. Nepůjde přitom o lékaře, tam se situace vyřešila odchodem několika lidí do důchodu,“ upřesnil Radimský.

Další úspory by pak měl přinést přesun dvou oddělení, kvůli čemuž se podle ČTK část zaměstnanců obává zhoršení péče. To však ředitel rázně odmítá. „Hospodaření s veřejnými prostředky musí být efektivní. Přesouváme proto dvě oddělení, která jsou nejvíc ve ztrátě. Zaměstnanci o tom věděli minimálně čtvrt roku dopředu, pro pacienty se mění jen to, že budou v jiné budově,“ tvrdí Radimský.

S rušením lůžek a dalšími změnami souhlasí i ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem léčebny. „Jde jen o nepatrné snížení počtu nevyužitých lůžek. V žádném případě ale nebude omezena kvalita a dostupnost péče,“ ujistila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

O změně jsou informováni i ve Fakultní nemocnici Brno, kde je také oddělení psychiatrie. „Pokud máme správné informace, dotkne se rušení lůžek v léčebně jen dlouhodobé péče. My naopak poskytujeme péči akutní. Plánované změny tudíž fungování naší psychiatrie nijak zásadně nezmění,“ zhodnotila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Jedna změna v léčebně ovšem od 1. července patrná bude, a to pro všechny hned na první pohled. Změní se totiž její název: z Psychiatrické léčebny Brno se stane Psychiatrická nemocnice Brno. „Chceme tím docílit destigmatizace pacientů,“ zhodnotil Radimský.

Slovo nemocnice totiž podle odborníků i zkušeností z okolních států lépe odráží skutečnost, že tam pobývají nemocní lidé. „Když má člověk cukrovku, také se nikdo nepozastavuje nad tím, že potřebuje inzulin. U psychiatrických onemocnění ovšem stále funguje jistá stigmatizace a odsudky okolí.

Změnou názvu chceme dopomoci tomu, aby se situace zlepšila,“ vysvětlil ředitel léčebny, respektive budoucí nemocnice.

K přejmenování léčeben na nemocnice dojde v tutéž chvíli téměř v celém Česku. Téměř všechna podobná zařízení tedy čeká papírování a byrokracie související se změnou názvu. Na základě podnětu odborníků o přejmenování totiž nedávno rozhodlo ministerstvo zdravotnictví.

Kromě těchto aktuálních změn navíc ministerstvo zdravotnictví chystá celkovou reformu psychiatrické péče. Ta by měla řešit například to, že v celém Česku chybí dětští psychiatři. Nedostatečný je také počet míst v denních stacionářích. Právě stacionáři nyní v Černovicích uvolní lepší prostory, které se uvolní díky reorganizaci.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Z brněnské léčebny bude nemocnice
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jul 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...