… o všem, co vás zajímá
odběr krve Vyznat se ve výsledcích laboratorních vyšetření a porozumět jim pomáhá laické veřejnosti projekt LabTestsOnline. Vznikl v roce 2001 v USA, nyní působí v 17 zemích. Česká verze webu funguje od roku 2008, jejím garantem je přednosta Ústavu

klinické biochemie a laboratorní diagnostiky, příští rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima.

Podle evropských statistik jen 20 procent pacientů rozumí v ordinaci tomu, co říká lékař. Většina potřebuje další vysvětlení. Na webovém portálu www.laboratornitesty.cz najdou odpovědi na nejčastěji kladené otázky – proč se nechat vyšetřit, jak se na odběr připravit, co je vyšetřováno a co výsledek znamená, řekla ČTK členka mezinárodní koordinační komise projektu Lenka Nováková s připomínkou, že web nenahrazuje lékaře, může ale na možné zdravotní problémy upozornit.

Své místo mají na webu i sekce screening, slovník pojmů a informace o jednotlivých nemocech. Ve slovníku pojmů najdou zájemci vysvětlení slov jako onkogen, narkolepsie nebo kreatin. V sekci screening se dozvědí o testech, které napomáhají odhalit onemocnění v časném a většinou i léčitelném stadiu.

„Pokud pacient dostal od lékaře výsledky testů a varovně na něj bliká například zkratka TSH, může se podívat do sekce Seznam vyšetření, kliknout na TSH a rozbalí se mu velmi podrobné informace o tomto hormonu, jehož testování je nutné pro posouzení činnosti štítné žlázy a příznaků její zvýšené nebo snížené funkce,“ vysvětlila Nováková.

Dodala, že web pomáhá také lékařům v komunikaci s pacientem při vysvětlování, pochopení i lepší motivaci k dodržování léčebného režimu. Poskytne jim informaci také pro správnou přípravu pacienta před odběrem materiálu pro laboratorní vyšetření a poslouží i jako rychlá informace o nových, pro ně zatím neznámých testech.

ČTK, Sestřička.com

Ilustrační foto- zdroj: www.ordinace.cz

Web vysvětlí pacientům výsledky jejich laboratorních testů
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...