… o všem, co vás zajímá
WC karty Jít na toaletu až 20krát za den je životní realitou pacientů s chronickými střevními onemocněními. Lidem s Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou, pro něž se používá zkratka IBD (Inflammatory Bowel Diseases), diagnóza významně ovlivňuje

kvalitu života a mnohdy omezí jejich společenské aktivity na minimum. Překonat bariéry ve společnosti a ulehčit život až 40 000 českých pacientů pomohou nové WC karty. Stejně jako ve Velké Británii či v Rakousku zpřístupní nemocným veřejné i soukromé toalety. Projekt uvádí občanské sdružení Pacienti IBD při příležitosti Světového dne idiopatických střevních zánětů.

 „Chceme, aby WC karta vrátila lidem s IBD ztracené sebevědomí a pomohla jim v každodenním pohybu po městech. Díky ní se mohou prokázat na veřejnosti a požádat o přednost ve frontě na toaletu či o zpřístupnění neveřejného WC,“ vysvětluje předsedkyně sdružení Pacienti IBD Martina Pfeiferová. Garantem projektu je Národní rada osob se zdravotním postižením a Evropská federace asociací pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu. WC karty mají velikost kreditní karty a jejich držitelem může být každý člen sdružení Pacienti IBD, který prokáže svou diagnózu potvrzením od lékaře. V České republice mohly WC karty vzniknout díky podpoře firem AbbVie, Tillotts Pharma a TOI TOI. V letošním roce by na projekt WC karet měla navázat i online mapa toalet, která funguje například v sousedním Německu či Slovensku.

IBD = chronické střevní záněty

Chronická zánětlivá střevní onemocnění postihují zejména mladé lidi ve věku od 15 do 30 let, objevují se však už i u dětských pacientů. „Jde o onemocnění na celý život, klíčovou roli v progresi nemoci však hraje včasná diagnóza a zahájení odpovídající léčby, díky které se dá předejít nevratnému poškození střevního traktu,“ říká gastroenterolog MUDr. Martin Bortlík, PhD., z pražské kliniky ISCARE. Počet nemocných zejména v Evropě rok od roku stoupá, v současnosti Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou trpí na 3 miliony lidí.

Chronické střevní záněty neznamenají jen časté průjmy. Mezi další příznaky patří horečka, chudokrevnost, únava, krvácení z konečníku a bolesti a křeče břicha. Až 40 procent nemocných má také mimostřevní projevy, jako je zánětlivé postižení očí, kloubů a kůže. Až 85 % pacientů s IBD muselo být v posledních pěti letech hospitalizováno a většina pacientů s Crohnovou chorobou musí být někdy v průběhu života operována. Mezi standardní léčbu v České republice patří podávání tzv. amino-salicylátů a sulfasalazinu. Při nedostatečném účinku těchto léků či vysoké aktivitě nemoci se podávají kortikosteroidy, imunosupresiva a u nejtěžších případů se aplikuje velmi účinná biologická léčba.

TZ

 

WC karty ulehčí život lidem s chronickými střevními záněty
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Oct 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...