… o všem, co vás zajímá
ct Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uhradí léčbu desetiletého chlapce s mozkovým nádorem v pražském Protonovém centru. Jako jedinou možnou ji doporučili specialisté z Fakultní nemocnice Motol, kde chlapec podstoupil v dubnu dvě operace a bude tam pokračovat v chemoterapii. ČTK to dnes řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Je to teprve druhý pacient, jehož léčbu VZP v Praze schválila. Dalšího klienta léčí pražské centrum bez souhlasu VZP, chce za ni milion korun. VZP léčbu uhradí a bude požadovat půl milionu zpět.

Na léčbu protonem posílá VZP klienty běžně do Mnichova, kde je podle ní levnější – domluven je paušál 502.000 korun, k tomu hradí VZP dalších zhruba 100 000 za ubytování, stravu a tlumočníka. VZP se podle Tichého nyní rozhodla pro pražské pracoviště, protože cestování by mohlo chlapcův zdravotní stav zhoršit.

„Vzhledem k tomu, že desetiletý hoch prodělává na vysoce specializovaném a kvalitním pracovišti v Motole komplexní operativní i chemoterapeutickou léčbu, a také proto, že delší cestování by mohlo jeho stav zhoršit, rozhodla se VZP, že ho nebude převážet na zahraniční pracoviště a uhradí jeho ozařování v Protonovém centru v Praze,“ uvedl Tichý.

Doplnil, že ředitel VZP Zdeněk Kabátek požádal dopisem koncem minulého týdne pražské Protonové centrum, které je již s chlapcovým zdravotním stavem seznámeno, aby sdělilo, zda malého pacienta k léčbě přijme. Požádal centrum rovněž o cenovou kalkulaci. VZP s centrem smlouvu nemá a nemá ji s ním ani žádná další česká zdravotní pojišťovna.

Soukromé Protonové centrum vybudované na Bulovce za 4,2 miliardy korun chce na základě smlouvy o smlouvě budoucí, již podepsal v roce 2006 nucený správce, získat kontrakt s VZP za miliardu korun ročně na 15 let. VZP dokument zpochybňuje. VZP a centrum na sebe podaly trestní oznámení. Správní rada pověřila ředitele VZP, aby zájmy pojišťovny hájil i soudně.

Podle Tichého ale jdou v případě malého pacienta stranou veškeré právní spory mezi pražským Protonovým centrem a VZP, stejně tak jako skutečnost, že je dražší než některá protonová centra v cizině. „Pro VZP je jednoznačnou prioritou zdraví a život klienta. Protože ze zdravotních důvodů se protonová terapie v Praze jeví jako jediná možná, VZP ji chlapci uhradí,“ dodal.

Mluvčí zdůraznil, že úhrada léčby tohoto pacienta nic nemění na rozhodnutí VZP, že své klienty, kteří protonovou léčbu nezbytně potřebují a jejich zdravotní stav to umožní, bude nadále posílat do „zkušenějšího a ekonomicky výhodnějšího“ Protonového centra v Mnichově.

ČTK

VZP uhradí Protonovému centru v Praze léčbu desetiletého chlapce
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Dec 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...