… o všem, co vás zajímá
Světlo na konci tunelu Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny se má do pátku dohodnout se švýcarskou firmou eHI eHealth International na odkoupení jejích 49 procent akcií IZIP. Pokud se to managementu pojišťovny nepodaří, má se akcií projektu elektronických zdravotních knížek zbavit a smluvní vztahy ukončit.

Šéfovi VZP to dnes uložila správní rada pojišťovny. ČTK to řekl ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň. O postupu informoval deník Insider.

Podle Sršně správní rada rozhodla o tom, že buď se podaří do pátku s minoritním akcionářem domluvit, nebo má pojišťovna „ukončit veškeré smluvní vztahy a majetkovou účast“. Jak by po případné nedohodě VZP dál postupovala a jak by se zbavovala svého podílu, nechtěl Sršeň předbíhat.

VZP chce 49 procent akcií odkoupit za nominální hodnotu. Člen správní rady, náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek už dřív řekl, že tato částka činí 1,7 milionu korun. Zástupce menšinového vlastníka ale požadoval 452 milionů Kč. Vycházel prý z expertního posudku hodnoty firmy. Ten celkovou cenu stanovil na 923,5 milionu. Nabídku projednala před měsícem správní rada VZP, považovala ji za nepřijatelnou.

Projekt elektronických zdravotních knížek IZIP sklízel kritiku z různých stran a různých důvodů. VZP za něj za deset let dala kolem 1,8 miliardy korun s DPH. Smlouvy vypověděla loni v pololetí, od té doby se vyjednává o majetkovém vypořádání.

Před necelými dvěma lety pojišťovna pořídila balík akcií firmy IZIP, má tak podíl 51 procent. Zbylých 49 procent drží švýcarská firma eHI eHealth International. Na ni své akcie v minulosti převedli spoluzakladatelé projektu – europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký – i další akcionáři. I když má VZP nadpoloviční většinu cenných papírů, o projektu sama rozhodovat nemůže. Při zásadních krocích je potřeba dvoutřetinová většina.

ČTK

VZP se má do pátku dohodnout o odkupu IZIP, jinak má akcie prodat
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...