… o všem, co vás zajímá

Nově vytvořený test pomůže vysokým školám se stanovením míry dyslexie uchazečů o studium nebo studentů. Vznikl na Masarykově univerzitě v Brně ve spolupráci s dalšími pracovišti.

studiumPodle metodického pokynu ministerstva školství budou právě výsledky testu jednou z podmínek pro přiznání dotace vysokým školám na zajištění specializovaných služeb, oznámili představitelé univerzity novinářům.

Dyslexie patří ke specifickým poruchám učení, projevuje se potížemi při čtení. Porucha neovlivňuje intelekt, dyslektici ale přesto potřebují ve škole zvláštní zacházení, aby dokázali své znevýhodnění kompenzovat. Lidí se specifickými poruchami učení neustále přibývá, nástroj na testování míry dyslexie u dospělých Čechů ale dosud neexistoval. Testy pro dospívající studenty středních škol stejný účel neplní.

„Řada mladých lidí podstupuje vyšetření dyslexie až před vstupem na vysokou školu nebo přímo na ní, a to v souvislosti se zvýšenými nároky, které na ně studium klade,“ uvedl Petr Peňáz, ředitel střediska Teireriás, které na Masarykově univerzitě pečuje o studenty se specifickými nároky. Loni středisko pomáhalo 109 dyslektikům, celkový evidovaný počet je dvojnásobný.

Absolvování testů nebude pro nikoho z uchazečů nebo studentů povinné. Test je však nezbytný v případě, kdy student požádá univerzitu o zajištění servisu nebo o speciální podmínky, například prodloužení časového limitu pro četbu. V přípravné fázi test vyzkoušelo téměř 600 studentů.

 

ČTK

Ilustarční foto- zdroj: remix.nicm.cz
Vznikl nový test na dyslexii, pomůže vysokým školám a studentům
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...