… o všem, co vás zajímá

Již odmalička jsem chtěla být zdravotní sestrou nebo lékařkou, snila jsem o zachraňování lidských životů. Při studiu na víceletém gymnáziu, které mě skvěle připravilo na další studium na vysoké škole, jsem se rozhodovala mezi několika obory. Zvolila jsem obor Všeobecná sestra na jedné z pražských lékařských fakult.

batTehdy jsem byla přijata s dalšími dvaceti uchazeči z dvou set, což je výběrových deset procent. Byla jsem na sebe za takový úspěch hrdá, očekávala jsem kvalitní studium prestižního oboru s dobrým uplatněním v praxi a uznávaným společenským statusem – tak jsem alespoň já sestry vždy vnímala, jako vzdělané, rozumné, empatické bytosti, jejichž práce je náročná, ale všeobecně uznávaná a přijatelně odměňovaná.

V prvním semestru přišel tvrdý pád, naše hodiny tvořila směs všelijakých předmětů, během nichž jsme v rámci výuky fyziky téměř sestavovali magnetickou rezonanci a hned poté se šly učit, jak „odborně“ převléci postel. Ten rozdíl byl až směšný, nicméně věřila jsem, že je potřeba projít náročnými základy exaktních věd a jednoduše vypadající praxí, která se časem stane odbornější. Vše jsem se pečlivě učila a věřila, že každou informaci navíc uplatním v péči o pacienty. Na první souvislé praxi jsem v podstatě prováděla jen špinavou práci a ve volných chvílích se pročítala učebnicemi biochemie, fyziky nebo anatomie. Cítila jsem se být poněkud rozpolcená, ale stále věřila v to, že abych byla dobrou sestrou, musím umět jak základní, tak i vysoce specializovanou péči o jakéhokoli pacienta a zároveň dobře vědět, co dělám a proč.

Bohužel jsem se často setkávala se značně demotivujícími radami starších sester, ať „uteču, dokud je ještě čas.“ Nechápala jsem proč, vždyť sestra je spolu s lékařem nepostradatelným profesionálem, bez něhož by si pacient nemohl dovolit být pacientem.

Pochopení přišlo záhy během praxe na interní klinice. Pracovala jsem spolu s dvěma sestrami v přímé péči a jednou sanitářkou na oddělení, které snadno pojme třicet pacientů, z nichž většina si nebyla schopna obstarat ani základní denní činnosti (hygiena, stravování, pohybová aktivita, apod.) a mnohdy díky změněnému mentálnímu stavu nechápala, že by něco takového provádět měla. Sestra na takovém oddělením samozřejmě navíc denně rozdá stovky léků, infuzních přípravků, odebere nespočet vzorků, vyplní štosy papírů a čelí stížnostem pacientů, rodiny a mnohdy i ostatních členů týmu. Odchází vyčerpaná po dvanáctihodinové službě, po níž se může vyspat a ráno přijít znovu. Aby si taková sestra na konci měsíce přinesla přijatelný plat, slouží desítky hodin přesčas. K tomu jí navíc nutí i nedostatek kolegyň ve směnném provozu. Stejně však výdělek není slavný ani po letech praxe u lůžka. Mnozí z mých spolužáků nápor nevydrželi a odešli na jinou školu. Ačkoli to byli inteligentní, zvídaví a pečlivé lidé, troufám si říct, že někteří téměř vyhořeli.

Já spolu s několika málo přeživšími dnes docházím na celodenní praxe na specializovaných klinikách, kde je život pacienta naprosto závislý na práci a vědomostech sestry.

Potýkám se údivem pacientů i lékařů, kteří nechápou, že jsem se rozhodla být „jen“ sestrou a navíc často věří, že naše vysoká škola je jen jakousi nástavbou či kurzem v univerzitním obalu. Snažím se vstřebávat nové informace, být vzdělaná, citlivá, spolehlivá a profesionální.

To jsou podle mě mimo jiné vlastnosti dobré sestry. A co mě drží na této škole s výhledem na práci ve zdravotnictví? Je to naděje a víra v dobro. Chci jednou zachraňovat lidské životy nebo je alespoň dělat kvalitnějšími. Chci být profesionálem, kterého si veřejnost váží a za jeho práci jej spravedlivě odmění. Chci svou prací pomáhat a vracet se domů spokojená, jedině tak můžu být dobrou sestrou, která poskytne léčbu a daruje péči.

Autorka: Barbora Šimečková

Soutěž o nejlepší článek na téma- Zdravotní sestra (zdravotník) a krize ve zdravotnictví.

Více ZDE.

 

Vysněné povolání plné stresu a pohrdání – proč?
4.9 (98.51%) 148 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...