… o všem, co vás zajímá
rukavice vyšetřovací

Ruce jsou nejen nejdůležitějším nástrojem ve zdravotnictví, ale také nejčastějším zdrojem infekce. Jednorázové vyšetřovací a ochranné rukavice pomáhají chránit zdravotníky v každém zdravotnickém prostředí. Používání rukavic snižuje nebezpečí kontaminace rukou tělními tekutinami a nebezpečí šíření mikrobů do okolního prostředí, jejich přenos ze zdravotníků na pacienty a naopak, ale i z jednoho pacienta na druhého.

V posledních letech získaly v řadách zdravotníků popularitu nové typy zdravotnických rukavic. Dostávají se k nám rukavice fialové, červené či tmavě modré. Právě tyto barvy nejsou u vyšetřovacích rukavic vůbec vhodné. Z hlediska použití je v nich velký rozdíl a zdravotník by měl jejich používáním nejen chránit pacienta, ale především i sám sebe. Jak si má sestra v nemocnici vybrat vhodné vyšetřovací rukavice? Správné barevné rozlišení přinášejí firmy, které se výrobou nebo distribucí rukavic zabývají dlouhá léta. Dodávají kvalitní rukavice a jsou schopny výrobek doložit studiemi. Na vyšetřovací rukavici musí být při vyšetřování pacienta vidět krev a ostatní tělní tekutiny, proto musí mít světlou barvu. Ale např. fialová barva se používá u rukavic extra silných, které jsou určeny pro práci na infekční klinice a emergency, kde musíme mít jistotu, že bereme správnou rukavici, která je k tomuto účelu určena a stoprocentně zdravotníka ochrání. Je vhodné je používat i pro práci s cytostatiky.

Z dlouholeté praxe a doporučení přímo od zdravotníků, používají velké firmy tyto barvy:

·         Latexové rukavice přírodní barva- rukavice od všech výrobců jsou typické a stejné barvy

·         Nitrilové rukavice světle šedivé

·         Vinylové rukavice průhledná barva- rukavice od všech výrobců jsou typické a stejné barvy

Dvě nejdůležitější vlastnosti zdravotnických rukavic jsou ochranná bariéra a obsah alergenů.

Dalšími důležitými faktory, které je nutno u zdravotnických rukavic brát v úvahu, jsou pevnost a trvanlivost, pružnost, odolnost proti proděravění, přizpůsobivost a pohodlnost, chemická odolnost, a konečně ekonomická výhodnost. Zdravotnické rukavice musejí vytvářet souvislou a odolnou vrstvu materiálu mezi rukama zdravotníka a tělesnými tekutinami, tkáněmi či potenciálně infekčním materiálem. Tato vrstva musí být pružná, nesmí mít otvory, trhliny, praskliny a musí být dostatečně odolná proti poškození během normálního používání.

Rozdíly vlastností rukavic vyrobených z různých materiálů

  • Vinylové rukavice se mohou používat jen ojediněle a jako levná alternativa latexových rukavic pro krátké výkony, při nichž nedochází ke styku s krví a jinými tělními tekutinami, nebo potenciálně infekčním materiálem (úprava lůžka, příprava léků, příprava jídel apod.). Vinyl je nejslabší z rukavicových materiálů a má tendenci k snadnému porušení a propíchnutí ostrými předměty. Pevnost v tahu je velmi nízká, pružnost velmi omezená a liší se mezi jednotlivými značkami.
  • Latexové rukavice jsou vhodné pro běžné použití a jsou doporučovány jako první volba pro bariérovou ochranu ve zdravotnickém prostředí (vyjma jedinců alergických na latexové proteiny). Výchozí surovinou je kaučukové mléko. Latex zůstává „zlatým standardem“ pro ochranu rukou díky své pevnosti, prokázané bariérové ochraně, pružnosti a pohodlnosti. Jejich cena se však odvíjí od neustálého zvyšování ceny surového latexu a stále stoupá.
  • Nitrilové rukavice jsou pevnější než latexové a poskytují vynikající ochranu proti prosáknutí krve a jiných tekutin potenciálně ohrožujících zdraví. Nitril neobsahuje latexové proteiny, může však obsahovat různé chemické přísady. Je pevný a jeho odolnost proti propíchnutí je nejlepší ve srovnání s latexem a jinými filmy rukavic. Poddajnost je velmi dobrá. Je termolabilní a již po několika minutách nošení se tvarově přizpůsobí ruce uživatele.

Na co nezapomínat při používání rukavic:

1.      Rukavice navlékat až po dokonalém zaschnutí dezinfekčního přípravku.

2.      Jeden pár rukavic nelze používat pro péči o více než jednoho pacienta.

3.      Rukavice používat pouze v indikovaných případech, jinak se stávají významným rizikem   pro přenos mikroorganizmů.

4.      Jednorázové rukavice svlékat ihned po činnosti, pro kterou byly použity.

5.      Použité rukavice je třeba likvidovat jako nebezpečný odpad ze zdravotnických zařízení.

6.      Poškozené rukavice se nesmí používat.

7.      Rukavice neposkytují kompletní ochranu proti kontaminaci rukou, proto je po sejmutí rukavic vždy nutné provést mytí rukou nebo hygienickou dezinfekci rukou podle indikací.

8.      Používání rukavic nenahrazuje nutnost provádět hygienu rukou.

Ve zdravotnických zařízeních se často používá jeden druh vyšetřovacích rukavic na veškeré činnosti. Vzhledem k rozdílné propustnosti materiálu je třeba znát kde a jaké rukavice používat. Každý materiál na výrobu rukavic poskytuje jedinečné výhody, ale současně každý přichází s určitými kompromisy na úrovni bariérové ochrany, komfortu a ekonomiky. Žádný druh rukavice nepředstavuje ideální řešení pro všechny oblasti použití, proto nejlepší volbou je přizpůsobit kvalitu potřebám.

Parametry vyšetřovacích rukavic

 

Činnost

Materiál

Ochrana proti chemickým látkám

Ochrana proti biologickému materiálu

Prevence vzniku alergie na latex

Syntetický materiál při alergii na latex

Kontakt s biologickým materiálem (odběry krve a  biologického materiálu, převazy)

latex

dobrá

výborná

ne

ne

Kontakt s pacientem bez biolog. materiálu

nitril 6N

výborná

dobrá

ano

ano

Práce s infekčním materiálem

nitril 9N

výborná

dobrá

ano

ano

Manipulace s jídlem, léky, atd.

vinyl

nedostatečná

nedostatečná

 

Vyšetřovací rukavice- vinyl, latex, nebo nitril?
4.9 (98.33%) 12 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články