… o všem, co vás zajímá
Holcát „Nemám nic proti konstruktivní diskuzi – pokud proti mně sedí partner, který hraje fair play, nebráním se žádné polemice. To se ale v tomto případě nestalo,“ píše ministr zdravotnictví Martin Holcát. Podle něj prezident komory uplatnil styl účelově bulvárního charakteru s dehonestacemi.

Vedení České lékařské komory, konkrétně její prezident Milan Kubek, rozeslal české lékařské obci dopis, v němž podrobil úhradovou vyhlášku pro rok 2014 nemilosrdné kritice. Nemám nic proti konstruktivní diskuzi – pokud proti mně sedí partner, který hraje fair play, nebráním se žádné polemice. To se ale v tomto případě nestalo, MUDr. Kubek svým dopisem jednostranně a předčasně zahájil diskuzi, která byla naplánovaná na sobotní sjezd ČLK, a zároveň jasně nastolil styl, jakým má být tato diskuze vedena.

Dle mého pohledu je to styl účelově bulvárního charakteru s řadou polopravd a dehonestací mé osoby i mých spolupracovníků. Z výše popsaných důvodů jsem se rozhodl sjezdu nezúčastnit. Mrzí mne to zvláště proto, že jsem nabyl dojmu, že o důstojný a korektní dialog Česká lékařská komora stojí.

Věřím, že nejde o záměr prvoplánově poškozovat ministerstvo či být za každou cenu v opozici. Jak jsem již několikrát uvedl, byl jsem připraven na to, že budu opět nejhorší ministr zdravotnictví s (opět) nejhorší vyhláškou všech dob. V tomto směru mě má očekávání nezklamala.

Musím znovu zopakovat, že k uspokojení všech požadavků každého ze segmentů zdravotnictví bychom potřebovali dalších 50 miliard korun, což je suma v ekonomické realitě dnešních dní naprosto nepředstavitelná. Vím, že o peníze jde vždy až na prvním místě, i proto bych předpokládal spíše ocenění toho, že se poprvé po pěti letech zvyšuje meziročně objem financí ve zdravotnictví o více než 10 miliard korun. O tom však list lékařům mlčí, stejně jako nezmiňuje fakt, že všechny segmenty zdravotnictví si ve srovnání s rokem letošním polepší.

List se naopak ubírá k návrhům nereálných řešení v oblasti regulací a plísní ministerstvo odlišným právním výkladem nálezu Ústavního soudu i odlišným výkladem řešení, která v textu úhradové vyhlášky navrhujeme. Pracovní diskuze nejen k právním otázkám související s vyhláškou nás teprve čekají. Očekávám na nich účast zástupců všech dotčených subjektů, mj. tedy pochopitelně i ČLK. Stejně tak předpokládám, že konstruktivní podněty obdrží ministerstvo zdravotnictví také v rámci právě probíhajícího připomínkového řízení.

Zdroj: Martin Holcát, ministr zdravotnictví, tisková zpráva

Vyjádření ministra zdravotnictví k neúčasti na sjezdu ČLK
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...