… o všem, co vás zajímá
Leo_Heger Sněmovní výbor pro zdravotnictví požádal ministra Leoše Hegera, aby posílil kampaň, ve které vysvětlí zdravotním pojišťovnám, zdravotnickým zařízením a pacientům praktické možnosti předepisování lázeňské péče. Kampaň by měla vyřešit propad lázeňství.

Rychlé řešení současného propadu lázeňství, který podle kritiků způsobily změny v předepisování péče zavedené tzv. indikačním seznamem, je podle výboru možný i bez změn zákonů či vyhlášky. Ministr řekl, že návrh je pro něj přijatelný a na kampani bude pracovat.

Odborová centrála, zdravotnické odbory a lázně žádají zastavení změn v českém lázeňství, jsou prý likvidační. Příčinou podle nich je indikační seznam; ten zkrátil dobu pobytu ze čtyř na tři týdny a omezil nároky tuzemských pacientů na péči z veřejného pojištění. Tlak ministerstva zdravotnictví prý způsobil, že lékaři se bojí lázně psát i v případech, kdy mohou.

Lázeňství se podle odborářů i zástupců lázní ocitlo na pokraji zhroucení. Propouští se a platy zaměstnanců klesly na 60 procent průměrných výdělků. Odboráři žádají, aby se indikační seznam změnil a systém se vrátil k původnímu stavu. Heger dnes ve výboru přiznal, že lázeňství je v poklesu.

Od roku 2000 se ale výrazně rozvíjelo, takže nynější pokles není ani čtvrtinou tohoto nárůstu. Indikační seznam se plně uplatňuje od letošního roku a Heger věří, že celá řada problémů si „sedne“. Vyzval pacienty, ať se obrátí na svoji zdravotní pojišťovnu pokud nedostali lázně, na které podle svého měli nárok.

„Pokud se ukáže, že lázně nejsou indikované kde je potřeba, řešit to budeme, ale ne hned,“ řekl Heger.
K přijatému usnesení výboru Heger doplnil, že je racionální ministerstvo už v tomto směru koná a bude se snažit vymítit nedorozumění. „Seznam neměl za úkol zhoršit situaci lázeňství,“ dodal.

Lázně z celého balíku zdravotního pojištění spotřebují jedno procento. Celkem pojišťovny spotřebují ročně 230 miliard, celý resort zhruba 280 miliard. Lázeňství zaměstnává 11.000 lidí přímo v lázeňských zařízeních a dalších až 40.000 v návazných oborech. O práci podle odborářů již přišlo 2500 lidí, ohroženo je podle nich dalších až 10.000 pracovních míst.

Zdravotní pojišťovny předpokládaly, že propad po zavedení změn bude kolem 20 procent, podle zástupců lázní dosáhl někde až 80 procent. Podle Hegera klesají počty lázeňských klientů už tři roky. Před vydáním indikačního seznamu byl útlum 35 procent. Vyhláška ho prohloubila, počátkem letošního roku propad byl podle Hegera 50 procent.

Lázeňských lůžek je podle ministra v ČR přebytek. Jde o soukromý sektor, který se poměrně úspěšně rozvíjel a kapacit má nyní hodně. Lázně si konkurují a úhrady pojišťoven se podle ministra nemohou rozšiřovat proto, aby byly podpořeny soukromě podnikající subjekty.

ČTK

Výbor požádal Hegera o osvětovou kampaň o využití lázní
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...