… o všem, co vás zajímá
soudcovské kladívko Vláda dnes schválila poplatek za den v nemocnici 60 korun s osvobozením dětí. Pacienti by ho mohli hradit od března, až novela zákona o veřejném zdravotním pojištění projde legislativním procesem. Nemocnice podle zjištění budou požadovat kompenzaci výpadku.

O schválení poplatku 60 korun a osvobození dětí a mládeže do 18 let informoval po dnešním jednání kabinetu premiér Jiří Rusnok.

Nyní se platí 100 korun za den, nemocnice ročně vyberou 2,1 miliardy korun. Po snížení částky a osvobození dětí klesne výběr o miliardu na 1,1 miliardy korun za rok. Nemocnice podle zjištění budou požadovat kompenzaci výpadku.

„Přijali jsme dnes návrh z důvodu časové naléhavosti a požádali jsme Sněmovnu, aby novelu projednala ve zrychleném režimu, tedy v prvním čtení,“ řekl premiér Rusnok. Cílem podle něho je, aby novela začala platit co nejdříve.

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních k 1. lednu 2014 s tím, že je pro některé skupiny „rdousící“. Přinejmenším v lednu a zřejmě ani v únoru, než vstoupí novela v platnost, pacienti nic platit nebudou, nemocnice tak budou každý měsíc tratit zhruba 175 milionů korun. Pokud by výpadek trval déle, hrozí v krajním případě i omezování zdravotní péče v nemocnicích.

„My požadujeme plnou kompenzaci finančního výpadku v úhradové vyhlášce na příští rok,“ řekl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Připomněl, že poplatky jsou ze zákona příjmem nemocnic, pojišťovny o to snížily úhrady. Když poplatky dva měsíce nebudou a pak zůstanou nižší, měly by pojišťovny platby navýšit, řekl.

Požadavek už sdělili zástupci nemocnic ministru Martinu Holcátovi. Jako dlouholetý náměstek velké nemocnice prý požadavek chápe, nicméně není v rozhodování sám. Navíc musí ve vyhlášce také zohlednit výrok Ústavního soudu o zrušení regulací. Návrh vyhlášky dostanou nemocnice příští týden.

Novelu bude muset projednat nová Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident. „My jsme tuto věc nepředjednávali s politickými stranami. Nezvolili jsme formu zákonného opatření, protože není o poplatku úplný konsensus,“ řekl Rusnok.

Sociální demokracie rozhodnutí vlády uvítala. Zásadně ale nesouhlasí s tím, že není roční limit plateb. „ČSSD bude prosazovat zrušení všech zdravotních poplatků s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici ve výši 60 korun, s ochranným limitem omezení platby na nejdéle 30 dní v roce,“ sdělil ČTK stínový ministr ČSSD Svatopluk Němeček.

K legislativnímu postupu řekl náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek, že Sněmovna může novelu projednat nejdřív v prosinci, na listopadové ustavující schůzi se totiž musí zabývat zákonným opatřením o navýšení odvodů státu. Senát by se jí mohl zabývat v lednu, záleží pak na tom, jak rychle ji podepíše prezident a kdy vyjde ve Sbírce zákonů. Reálný termín platnosti je březen, uvedl náměstek.

Očekává se ale také spor o to, zda poplatek vůbec zachovat, či zda nestanovit limit placení 30 dní v roce. Ministerstvo takové omezení odmítlo. Pokud by se omezil hospitalizační poplatek na 30 dní v roce, přišly by nemocnice ročně o zhruba 400 milionů korun, z poplatků by tak vybraly jen asi 650 milionů. Náklady na administraci poplatků či vymáhání sankcí za neplacení by tuto částku ještě snížily, poplatek by tak prý ztratil účel.

Ročně hospodaří lůžková zařízení se zhruba 113 miliardami korun a celé zdravotnictví spotřebuje kolem 290 miliard Kč, z nich zdravotní pojišťovny uhradí 220 miliard. V příštím roce by mohly pojišťovny zaplatit zdravotní péči až za 230 miliard, protože narostou odvody státu a očekává se i vyšší výběr pojistného.

ČTK

Vláda schválila poplatek v nemocnici 60 korun s osvobozením dětí
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...