… o všem, co vás zajímá
velbloud Genetická analýza poprvé potvrdila přenos infekce koronavirem MERS z nakaženého velblouda na člověka, která se stala v Saúdské Arábii. Informoval o tom ve středu odborný americký časopis New England Journal of Medicine (NEJM).

„Data naznačují, že velbloud je zdrojem infekce (virem) MERS u pacienta, který byl v kontaktu se sekrety z nozder zvířete,“ píší autoři studie. Přítomnost „stejných genetických sekvencí“ v izolovaných koronavirech u 44letého Saúdského Araba, který zemřel v listopadu 2013 na tuto infekci, a u dromedára z jeho statku „naznačuje přímý přenos“ mezi zvířetem a člověkem bez jakéhokoliv dalšího prostředníka, uvádí se v textu.

Saúdští vědci také zjistili, že velbloud a dalších osm těchto zvířat, které muž vlastnil, byli napadeni virem MERS dřív, než se dostali do kontaktu s majitelem.

Studie také ukazuje, že velbloudi snášejí nakažení relativně dobře, když se viru zbavují podobně jako při obyčejné rýmě. Pro člověka má ale virus často osudné následky. V oblasti Blízkého východu, kde se virus rozšířil, zabila nemoc kolem 300 lidí. Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.

Vědci zatím rovněž nevědí, kdo jsou původní nositelé nákazy. Spekuluje se o tom, že by to mohli být netopýři. Koronaviry jsou velmi rozšířené jak mezi těmito zvířaty, tak mezi hlodavci a také ptáky.

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: wikimedia.com
Virus MERS se přenáší z velbloudů na člověka, potvrdili vědci
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články