… o všem, co vás zajímá
spermie Tři desítky dárců už registruje olomoucká spermobanka, která se řadí mezi první svého druhu v zemi. Výjimečná je podle jejich zástupců především tím, jak pracuje s databází dárců. Umožňuje výběr i samotným párům, kteří si dárce mohou vybrat

z pohodlí svého domova podle podrobných kritérií. Za sebou má toto tkáňové zařízení už úspěšná těhotenství. Ve spermobance lze uchovávat nejen darované, ale i vlastní sperma.

Podle pracovníků spermobanky je zaručena anonymita dárce, páry si však mohou vybrat toho pravého podle mnoha údajů. Jde nejen o fyzický vzhled, ale i psychologické vlastnosti, dosažený stupeň vzdělání či koníčky. Tím se zvyšuje šance najít dárce, který se co nejvíce podobá neplodnému otci.

„Každé centrum zaměřené na léčbu neplodnosti má své dárce, ale většinou čtyři až pět na výběr. Většinou se posuzují při výběru podle krevní skupiny, výšky či barvy očí a výběr mají na starosti v laboratoři. Naše snaha je nabídnout daleko širší výběr a to, aby si dárce mohl pár vybrat sám z pohodlí domova. Většina z nich to využívá,“ řekla novinářům embryoložka Jana Březinová.

V databázi najdou zájemci i informace o tom, jaké umí dárce jazyky, jakou hudbu poslouchá, i to, zda je pravák či levák. Nechybí ani ukázka jeho rukopisu. Dávku od vybraného dárce poté pracovníci banky převezou do specializovaného centra, kde se pár léčí. Dárce spermatu, kterým může být muž do 35 let, jako náhradu získá částku pohybující se od 500 do 1500 korun, zájemci za dávku zaplatí od 2000 do 6000 korun.

Centrum funguje už dva roky, projít muselo přísnými schvalovacími procesy a získat i samotné dárce, kteří museli projít přísnými testy. Podle odborníků v nich uspějí dva z deseti mužů. Proces obnáší nejen vyšetření spermiogramu, ale i řadu nadstandardních vyšetření. „Máme přísnější limity pro výběr dárců, než je norma Světové zdravotnické organizace,“ uvedla gynekoložka Ivana Oborná.

SpermBanka spolupracuje s centry asistované reprodukce po celé zemi. Spermie od nich odebírá například brněnské centrum reprodukční medicíny Sanatorium Repromeda. „Hlavní přínos je v tom, že najít dárce, který by vyhovoval po genetické, zdravotnické stránce a dalším kritériím není vůbec lehké. Pracoviště reprodukční medicíny má spoustu jiných věcí na práci, jsme rádi, že toto za nás obstará spolehlivé pracoviště, kde víme, co čekat,“ řekl Pavel Trávník z vedení sanatoria.

Olomouckou spermobanku mohou vyhledat také muži, kteří chtějí z různých důvodů uchovat vlastní sperma. Takzvaná autokryokonzervace se doporučuje mužům především při závažných onemocněních, u rizikových povolání nebo při plánování rodiny v pozdějším věku

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: novinky.cz

V Olomouci funguje spermobanka, první svého druhu v zemi
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...