… o všem, co vás zajímá

V Guineji v sobotu začne závěrečná fáze testování vakcíny proti ebole od společnosti Merck. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Ebolou se hlavně v Africe nakazilo od konce roku 2013 kolem 22.000 lidí, zhruba 9000 jich zemřelo.

ebolaNyní se testují dvě experimentální vakcíny v Libérii a dosavadní zkoušky ukazují, že pro lidi nejsou nebezpečné. Proti ebole zatím neexistuje žádný oficiálně schválený lék ani vakcína. Několik slibných preparátů je ale ve vývoji.

V případě vakcín se od loňského podzimu testují dvě látky – jedna je od společnosti GlaxoSmithKline a druhou společně vyrobily firmy NewLink Genetics a Merck. Třetí preparát, který vyvinula společnost Jansen patřící pod Johnson & Johnson, je ve fázi prvních testů na lidech. WHO oznámila, že vakcína společnosti GlaxoSmithKline bude testována hned, jakmile bude dodána.

Třetí fázi testů se v Guineji podrobí několik tisíc lidí pod dohledem WHO, guinejského ministerstva zdravotnictví, organizace Lékaři bez hranic a norského ústavu veřejného zdraví. „Pracovali jsme velmi tvrdě, než jsme se dostali do tohoto stadia. Bude-li vakcína účinná, bude to první nástroj prevence proti viru eboly,“ sdělila šéfka WHO Margaret Chanová. Přednostně budou očkováni lidé, kteří přišli do styku s ebolou a je u nich větší riziko onemocnění.

Epidemie eboly zasáhla především tři západoafrické země Libérii, Sierru Leone a Guineu. Zatímco z Libérie už nejsou hlášeny nové případy nákazy, ve zbylých dvou WHO od 1. března zaznamenala 132 nových případů.

V Libérii dnes propustili z nemocnice v Monrovii poslední pacientku po úspěšné léčbě eboly. Je to osmapadesátiletá učitelka Beatrice Yardolová, která byla hospitalizována 18. února. Když vyšla z nemocnice, prohlásila, že je „nejšťastnějším člověkem na světě“.

Po propuštění posledního nemocného chce země začít počítat 42 dní, které rozhodnou, zda bude moci být Libérie přiřazena ke státům, které se s epidemií vypořádaly. V tomto období nesmí být podle norem WHO zjištěn žádný nový pacient.

 

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: ona.idnes.cz
V Guineji začne poslední fáze testování vakcíny proti ebole
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...