… o všem, co vás zajímá

Na informovanost o prevenci a léčbě této diagnózy, případně, jak s touto diagnózou žít, se zaměřilo občanské sdružení Onkomaják, které již čtvrtým rokem putuje po České republice v rámci osvětové kampaně Střevotour 2013. Letos tato kampaň odstartuje v rámci II. Evropských dnů kolorektálního karcinomu v Brně, které se konají 26. –27. 4. 2013.

majak V ČR žije přes 50 000 lidí, kteří tuto rakovinu měli nebo mají. Z nově zjištěných onkologických onemocnění tvoří rakovina tlustého střeva a konečníku v ČR 14,4 procenta, v EU 13,1 procent a v USA 11 procent. Češi se tak řadí mezi národy, které zbytečně na tuto rakovinu umírají. Toto zákeřné onemocnění připomenul také letošní ročník Světového dne proti rakovině a prevence nádorů tlustého střeva bude i tématem českého dne proti rakovině, známého jako „květinový den“.

„Pro úspěšnou léčbu rakoviny tlustého střeva je včasná prevence nejdůležitější. Putováním s maketou chceme proto nadále připomínat tuto nejjednodušší cestu, jak onemocnění předcházet. Letos se více zaměříme i na to, aby lidé věděli, že ani odhalená nemoc nemusí znamenat konec. Existují u nás komplexní onkologická centra, která díky vysoce specializované péči nabízí cílenou a vysoce efektivní léčbu. Informace nejen o nich chceme i touto formou k lidem dostat. Tato nemoc je opravdu zákeřná, věříme, že i díky tomu, že se letos stala hlavním tématem světového i českého dne proti rakovině, tak společně přispějeme k větší informovanosti a další osvětě,“ říká Pavla Freij, ředitelka občanského sdružení Onkomaják, které Střevotour pořádá.

Střevotour začne letos v rámci celoevropského setkání lékařů, pacientů a dalších evropských i českých odborníků na II. Evropských dnech kolorektálního karcinomu v Brně.

„Letos bude konference zaměřena na boj s tímto onemocněním v době tzv. EU CRC Guidelines (Pokyny pro zaručení kvalitního screeningu a diagnostiky rakoviny tlustého střeva a konečníku), vysoce odborného materiálu Evropské komise, který doporučuje, jak úspěšně provádět screening kolorektálního karcinomu v jednotlivých zemích,“ uvádí poslanec Evropského parlamentu RNDr. Pavel Poc, jeden ze zakladatelů Evropských dnů kolorektálního karcinomu v Brně a dodává: „Moc bych si přál, aby se Brno postupně stalo jakýmsi evropským centrem screeningu a prevence rakoviny‘. Potenciál na to rozhodně má. Loňský úspěch konference nám to potvrdil. Nastartovali jsme celorepublikový program cíleného zvaní občanů na preventivní vyšetření kolorektálního karcinomu, který je krátce před spuštěním a přispěli ke vzájemné výměně informací a zkušeností a především nacházení společných řešení.“

Putování s maketou tlustého střeva je jen jednou z aktivit Onkomajáku. Další informační kampaň o nemoci tlustého střeva připravuje sdružení ve spolupráci s hercem Miroslavem Etzlerem, který se stal jeho tváří.

TZ

V Brně o víkendu startuje Střevotour
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...