… o všem, co vás zajímá

Vysokoškolské studium sestrám ukázalo, co je v systému nefunkční. Tedy hlavně těm, které se rozhodly vystudovat VŠ i přesto, že už splňovaly podmínky kvalifikačního vzdělávání i bez bakalářského nebo magisterského titulu. Těm, které studují denní formu, to ukáže až samotná praxe.

batTeorie ukazuje, jak by TO mělo v ideálním případě fungovat, praxe nám denně ukazuje, jak TO nefunguje – tomu se říká „suchá teorie,“ která je v praxi nepoužitelná“.

Proč je nepoužitelná? Ukázalo se, jak se v praxi dnes a denně porušuje zákoník práce, personální vyhláška, překračují kompetence jednotlivých zdravotníků, ukazuje se, jak jsou sestry zneužívány a jak je jejich odbornými znalostmi beztrestně a bezostyšně plýtváno. Chápu, že právě z těchto důvodů představuje VŠ vzdělávání problém. Máme větší přehled o dění i mimo naše pracoviště.

Máme kontakty s kolegyněmi z jiných zařízení a můžeme tedy srovnávat. Umíme si vyhledat a nastudovat potřebné informace, které nám mají pomoci hájit svá práva (zákoníky, vyhlášky…). Dokážeme obhájit to, co děláme a také to, co odmítáme udělat (ano, leckde už si sestry dovolí odmítnout práci, která není v jejich kompetenci, protože dokáží lépe posoudit rizika, která z takového jednání vyplývají). Jistě mi teď budete oponovat, že k tomu všemu není třeba studovat VŠ. A já se ptám: „Opravdu není?“

Dokáží si současní absolventi SZŠ obhájit svou profesi a kompetence? Pokud ano, tak proč tak nečiní a houfně neprotestují a nepodávají podněty na inspektoráty práce na jednotlivá zařízení, která je „nutí“ porušovat zákon tím, že „musí“ překračovat své kompetence? Nejspíš mi odpoví, že „bez nich by se systém už dávno zhroutil“. Můj protiargument je, že se beztak zhroutí i s nimi.

Jejich obětování se, není nijak prospěšné a nepomůže tomuto chaosu přežít – maximálně prodlouží agonii.

V době, kdy ještě krize nedosahovala takových rozměrů, byly celkem časté případy, kdy se na pozice všeobecných sester přijímali zdravotničtí asistenti – byli levnější a, co si budeme namlouvat, leckdy i šťastní, když jim někdo umožnil vykonávat vysoce odbornou práci, ke které neměli kvalifikaci. Dnes se diví a právem se cítí být rozhořčeni z toho, že vykonávají práci sester za výrazně menší peníz zdravotnického asistenta (neplatí všude)! Argument, že na SZŠ mají prakticky identické osnovy, jako dřívější sestry, je lichý. Pokud si dobře vzpomínám, ani tehdejší sestra s maturitou nebyla kompetentní k intravenózní aplikaci léků, pouze asistovala lékaři, event. byla lékařem pověřená. Na každém oddělení pak visel seznam sester, pověřených k této činnosti vedoucím lékařem. Za celou dobu svého studia jsem nezavedla jediný periferní žilní katetr, protože k tomu nás, jako studenty nikdo nepustil – šlo o vysoce odbornou činnost. To, že jsem pak po nástupu do zaměstnání (tři týdny po svých osmnáctinách – r. 1998) byla nucena PŽK zavádět jak na běžícím pásu, je věc druhá. Současné osnovy jsou okleštěné o samostatné odborné předměty a všeobecně vzdělávací předměty mají větší časovou dotaci.

Povolání sestry společnost „uznává“. Uznává, že jejich práce je vysoce náročná a zodpovědná, ale zároveň nechápe, proč musí studovat VŠ, když pak „utírají zadky“ – to nepochopí nikdo, kdo má všech pět pohromadě. A podle toho, co si společnost pod prací sester představuje, jsou pak sestry odměňovány. Podle toho, se také odvíjí zájem o tento obor!

Názor společnosti je takový, že povolání sestry je vlastně posláním. Po architektech také nikdo nepožaduje, aby se chopili lopaty, přichystali maltu a stavěli zdi. Opravdu jsme na utírání zadků, úklid povrchů a doplňování materiálu? A co to ostatní? Kdo rozpozná život ohrožující situace a přivolá včas lékaře? Kdo pracuje s náročnou a předraženou zdravotnickou technikou? Kdo komunikuje s pacientem v akutním stavu a jeho vyděšenými blízkými? Kdo řídí chod oddělení a stará se o to, aby byl dostatek materiálu a veškeré vybavení fungovalo tak, jak má a nikoho neohrozilo?

Až příliš si tato společnost zvykla používat sestry jako univerzální vojáky. Systém je neúměrně přetěžuje a zneužívá.

Nikdo si nedovolí chtít po lékaři, aby např. zapisoval teplotu v lednici, zato sestru bez uzardění pošleme vytřít pozvracenou podlahu, uvařit kávu, prostřít sterilní stolek k výkonu, ustlat postel, spočítat špinavé prádlo, necháme jí, aby korigovala dávkování léků dle aktuálních výsledků a stavu nemocného, necháme jí tahat těžké resuscitační vybavení, zatímco lékař – muž kráčí vedle ní s rukama v kapsách a přitom si cvaká propiskou.

Proč se leckde pracuje v supermoderním prostředí, zato ve stejném duchu, jako před třiceti lety? K čemu je nám teď dobrá ta „nutná pokora“, kterou do nás na SZŠ čtyři roky nalévali? Sestra musí, všichni ostatní mohou. Jakým způsobem se profesní organizace snaží zvýšit zájem o obor? Po sestrách sice oprávněně chceme vyšší vzdělání, než jaké bylo před třiceti lety, protože přibylo obrovské množství výkonů, které dělat smí a musí, skokově narostla administrativa, kterou jsme jim naložili na bedra, ale zároveň jim nikdo nepřišel pomoci s tím obrovským množstvím práce, kterou může vykonávat prakticky kdokoliv.

Mám osmnáct let praxe u lůžka, z toho třináct let v intenzivní péči se specializací v oboru intenzivní péče a magisterské vzdělání. Zadky utírám prakticky denně a problém s tím nemám, ale jen proto, že na to mám dostatek času. Mám kolem sebe kolegy a kolegyně všech možných kategorií a jsme zvyklí si vzájemně pomoci. Kdo ale pomůže sestře, která je na standardním oddělení sama na třicet, čtyřicet pacientů?

Vysokoškolské vzdělání nepovažuji za zásadní problém. Problém vidím v personálním obsazení pracovišť a tristním nedostatku pomocného personálu. Vysokoškolsky vzdělaná sestra může být problémem snad jen pro management, jež si zvykl „manipulovat“ se zaměstnanci, kteří si nebyli vědomi svých práv a kompetencí. Lidé, kteří nebyli zvyklí si informace ověřovat, byli velmi zranitelní a zneužitelní – zářivým příkladem jsou současní zdravotničtí asistenti. Měli nastoupit jako asistenti zdravotních sester (ostatně i to byl jeden z návrhů, jak měli být nazýváni). Ošetřovatelský tým se měl rozšířit a obohatit o vzdělaného pomocníka, který dokáže zastat jednodušší činnosti (měření krevního tlaku, odběr biologického materiálu, bandáže DK,…), a přitom si bude vědom případných rizik, která z nich mohou vyplývat. Myšlenka to byla příjemná a pokroková – část práce by převzal vzdělaný pracovník a sestry by se mohly více věnovat odbornějším činnostem a narůstající administrativě, jenže…

Jenže nám vládnou personalisté a ekonomové – lidé, kteří znají nemocniční provoz maximálně jako pacienti. Na řadu přišla chladná čísla a kalkulace – taková péče ale bude dražší! Ano, ale on snad někdo očekával, že když vše ostatní zdražuje a práce přibývá, tak zdravotníků bude stále stejně a budou i stejně placení?

V dnešní době má maturitu spousta oborů, kterým dříve stačil výuční list. Vezměme si za příklad obor kuchař/číšník – nejspíš je to proto, že v českých restauracích se už nevaří jen guláš se šesti a katův šleh. Kuchaři s maturitou si musí umět poradit i se složitějším menu, a pokud nechtějí do konce života jen aranžovat utopence v hospodě typu čtvrtá cenová kategorie, není jim zatěžko udělat si maturitu a naučit se i něco, co s jejich prací zdánlivě nesouvisí. Stejně tak sestra, nechce-li zůstat jen u proklamovaného utírání zadku – které je pro zdraví nemocného stejně důležité jako správně převázaná rána – bude muset pochopit, že jsou na její vzdělání kladeny vyšší nároky, než tomu bylo dříve.

Nechme sestry dělat práci sester a zdravotnické asistenty zas tu jejich. Podle toho naplánujme péči o nemocné a nesnažme zavádět další typ vzdělávání do, už tak chaotického a duplicitního, systému. Odstraňme z osnov nesmysly typu koncepční modely a přidejme praxi u lůžka pod vedením odborných učitelů.

Autorka: Olga Čubrová

Soutěž o nejlepší článek na téma- Zdravotní sestra (zdravotník) a krize ve zdravotnictví.

Více ZDE.

Univerzální vojáci
4.8 (96.56%) 128 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...