… o všem, co vás zajímá
embryo

Jelikož ženy stále častěji odsouvají své těhotenství do pozdějšího věku, lékaři radí zvážit možnost mražení (kryalizaci) vlastních vajíček:

„Pokud žena odsouvá své těhotenství do pozdějšího věku, považuji za vhodné zvážit kryalizaci svých vlastních oocytů (vajíček).  Nedostatek vajíček je ve vyšším věku zásadním limitujícím faktorem pro možnost otěhotnění„, dodává MUDr. Šulc.

Již desítky let funguje program mrazení a skladování embryí. V poslední době se navíc objevil trend tzv. „zálohování“ pohlavních buněk, především vajíček, které mohou být použity v případě potřeby později. Uchování buněk či tkání umožňuje speciální proces, tzv. kryokonzervace, tedy zmrazení a následné uskladnění po prakticky neomezenou dobu v kapalném dusíku. Za nejúspěšnější metodu zmrazování nyní lékaři považují vitrifikaci, která nejlépe zachovává vlastnosti čerstvé buňky.

„V poslední době opravdu zaznamenáváme nárůst zájmu o kryokonzervaci. Souvisí to jednak se stále se zvyšujícím počtem párů, které řeší problém s neplodností, ale také se stále úspěšnějšími metodikami. V roce 2012 se na našem pracovišti ve srovnání
s rokem 2010 zvýšila úspěšnost programu kryalizovaných embryí o více než 10 %, především díky využívání moderní metody mrazení – tzv. vitrifikace.“ říká MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST.

Co to je vitrifikace?
Vitrifikace je metoda mražení embryí a vajíček nahrazující dosud běžně užívaný způsob tzv. „pomalého mražení“. Zásadní výhodnou je eliminování vzniku ledových krystalů, které mohou mít negativní vliv na buňky během jiných metod mražení. V současné době již tato metoda umožňuje dosahovat výsledků, které se blíží úspěšnosti při transferu embryí čerstvých.

Pro koho je vitrifikace vhodná a kdo ji využívá?
Metoda vitrifikace nachází široké uplatnění v rámci IVF programu při uchování embryí, která nebyla pro daný cyklus použita. Zmražená embrya se mohou následně použít v případě neúspěchu léčby nebo si je žena může uchovat na pozdější dobu pro další těhotenství.

V případě vajíček lze vitrifikaci využít u vajíček vlastních i u vajíček získaných od dobrovolné dárkyně.

„Pokud žena odsouvá své těhotenství do pozdějšího věku, považuji za vhodné zvážit kryalizaci svých vlastních oocytů (vajíček). Nedostatek vajíček je ve vyšším věku zásadním limitujícím faktorem pro možnost otěhotnění“, dodává MUDr. Šulc.

Pro více informací se obraťte na www.gest.cz

TZ

Trend 21. století – mražení pohlavních buněk
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články