… o všem, co vás zajímá
den ledvin Dialyzační střediska B. Braun Avitum podporují Světový den ledvin, přijďte ve čtvrtek 13. března na vyšetření i vy!

Víte, že selhání ledvin si ročně vyžádá téměř 3 miliony lidských životů? Tento nenápadný orgán totiž dokáže pořádně potrápit. Až 90 % všech dialyzovaných pacientů navíc tvoří lidé s chronickým selháváním ledvin. Nechcete patřit mezi smutné statistiky? Nezapomínejte na prevenci
a pečujte o své ledviny, doporučují lékaři. Nepodceňujte prevenci a nechte si ledviny vyšetřit.

Preventivní vyšetření bez objednání. To je Světový den ledvin.

Chcete se ujistit, že jsou vaše ledviny opravdu v pořádku? Využijte nabídku již devátého Světového dne ledvin a navštivte 13. března jakékoli dialyzační středisko či nefrologickou ambulanci B. Braun Avitum. Preventivní vyšetření je rychlé, bezbolestné. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči. Více informací o vyšetření se dozvíte na stránkách www.svetovydenledvin.cz, kde je k dispozici i informativní video a adresy pracovišť.

Jen v roce 2011 navštívilo v průběhu Světového dne ledvin dialyzační a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v ČR 1 684 lidí, z nichž 339 bylo odesláno na další vyšetření. V loňském roce se zájem zdvojnásobil. Na vyšetření se dostavilo 3 251 lidí a 620 z nich bylo zachyceno pro další vyšetření. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby.

„Lidé prevenci bohužel velmi často podceňují. Ledviny totiž nebolí a v tom je právě ten problém – tomu, co nebolí, pacienti většinou nevěnují pozornost. Často se setkáváme také s tím, že i když se při běžné kontrole zachytí nějaké nesrovnalosti s ledvinami, lidé již na doporučené podrobnější nefrologické vyšetření nepřijdou. Své počínající problémy zkrátka neřeší, protože žádné potíže nepociťují. Zpátky k lékaři se vrací až tehdy, když jejich ledviny již skutečně onemocní a sníží se jejich funkce. Je mnoho pacientů, kteří by na dialýzu nikdy docházet nemuseli, kdyby se o své ledviny zajímali dříve a podstoupili léčbu,“ říká MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí lékař  Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Bulovka.

Rizikové faktory onemocnění ve stáří

Dlouhodobé onemocnění s postupnou ztrátou funkce kromě dalších onemocnění mnohdy souvisí také s věkem pacientů. Společně se stárnutím organismu totiž klesá i činnost ledvin a snižování jejich funkce je tak přirozený stav. U starších lidí však přibývá i dalších onemocnění, které z dlouhodobého hlediska znamenají pro ledviny další komplikace. Lidé s chronickým selháváním navíc tvoří až devadesát procent všech dialyzovaných pacientů.

Péče o dialyzované seniory proto vyžaduje individuální přístup a vždy je třeba soustředit svou pozornost na primární spouštěč obtíží. „Věk však v otázce dialýzy ani transplantace roli nehraje. Letos byl například úspěšně transplantován senior, který oslavil 79. narozeniny. Na dialýzu nám také často docházejí i pacienti starší 90 let. Dnešní medicína opravdu dokáže nejen prodloužit život, ale pomoci lidem, aby mohli být do poslední chvíle aktivní a život si užívat,“ pokračuje Vladimír Vojanec.

Ve všech zemích Evropské unie dochází k výraznému stárnutí obyvatelstva a v důsledku toho také ke snížení počtu pracujících osob. „Zlepšení zdraví povede k delšímu setrvání v práci a k ekonomické udržitelnosti a naopak: pokud bude stárnutí obyvatelstva provázet špatný zdravotní stav, povede to k výrazné finanční zátěži veřejných rozpočtů. Proto jsou preventivní programy a důsledná péče o seniory v zájmu nás všech,“ říká Božena Jurašková, místopředsedkyně výboru České gerontologické a geriatrické společnosti. „Nejvýznamnějšími rizikovými faktory pro zdraví seniorů jsou tabák, alkohol, nedostatečná nebo nadměrná výživa, vysoký krevní tlak a poruchy metabolismu tuků. Patří sem i nadměrné užívání léků, kdy se hromadí faktory vedoucí k jejich nežádoucím účinkům, které mohou vést i k závažnému poškození ledvin,“ dodává Jurašková.

Mnoho pacientů nemuselo na dialýze nikdy skončit, kdyby se o své ledviny zajímali dříve

Správná funkce ledvin je pro zdraví člověka nepostradatelná. Nejlepší prevencí jsou proto pravidelné preventivní prohlídky, které všechny případné začínající obtíže bezpečně odhalí. A jak ukazují také výsledky výzkumu společnosti B. Braun, který proběhl v průběhu loňského Světového dne ledvin, Češi na prevenci v porovnání se svými východními sousedy dají. V posledních pěti letech totiž preventivní kontrolu podstoupilo 88 % Čechů, zatímco na Slovenku vyšetření to bylo pouze 75 % dotázaných.

Ačkoli zodpovědný přístup ke klasické prevenci v České republice stále stoupá, na ledviny se bohužel často zapomíná. Přitom právě ony patří mezi nejdůležitější orgány v těle, jelikož čistí tělo od odpadních látek, regulují množství vody v organismu a zároveň také produkují důležité hormony, které ovlivňují metabolismus kostí a oběhovou soustavu.

Tělem pacienta proteče až 150 litrů vody

Pacienti s chronickým selháváním se potýkají s minimální či dokonce nulovou funkci ledvin, a jsou proto závislí na dialýze, která činnost ledvin nahradí. Během dialýzy se tělo pacienta dostává do kontaktu s obrovským množstvím vody. Na jedno ošetření se spotřebuje zhruba 120-150 litrů speciální tzv. ultračisté vody, která je díky speciální úpravně vody očištěna od všech nečistot, chloru, iontů, minerálů a mikroorganismů, které se běžně v přírodní vodě vyskytují.

„I v běžném životě velmi záleží na kvalitě vody. V otázce dialýzy však důraz na její čistotu platí dvojnásob. Během ošetření se spotřebuje obrovské množství vody a její kvalita významně ovlivňuje i kvalitu hemodialýzy. Využíváme proto pouze ultračistou vodu, která splňuje všechny zákonné kvalitativní limity

a velmi přísná a obšírná doporučení. Díky ultračisté vodě se snižuje systémová zánětlivá odpověď během dialýzy a zlepšuje se i odpověď na léky, které stimulují krvetvorbu,“ dodává na závěr MUDr. Vladimír Vojanec z dialyzačního střediska B. Braun Avitum Bulovka.

Podrobnosti na www.svetovydenledvin.cz

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum najdete zde:

·        Fakultní nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha 8

·        Poliklinika Černý Most, Generála Janouška 902/17, Praha 9

·        Nefrologická ambulance – Poliklinika Prosek, Lovosická 40/440, Praha 9

·        Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2, Praha 5

·        Nuselská poliklinika, Táborská 325/57, Praha 4

·        Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, Praha 4 – Krč

·        Poliklinika Hostinského, Hostinského 1533, Praha 5

·        Poliklinika Teplice, U Nemocnice 3064, Teplice

·        Fakultní nemocnice Plzeň, E. Beneše 9, Plzeň

·        Orlickoústecká nemocnice, Čs. Armády 1076, Ústí nad Orlicí

·        Lázeňský dům, Zlatá Hora 1466, Slavkov u Brna

·        Nefrologické centrum, Poliklinika, 2. patro, Purkyňova 36, Vyškov

·        Městská nemocnice s poliklinikou, Tř. Partyzánů 2174, Uherský Brod

·        Podhorská nemocnice, Nádražní 1983/27B, Bruntál

·        Vítkovická nemocnice, Zalužanského 15, Ostrava – Vítkovice

·        Bílovecká nemocnice, 17. listopadu 538, Bílovec

·        Nemocnice Podlesí, Konská 453, Třinec

·        Dialyzační středisko Ivančice, Široká 16. Ivančice

·        Dialyzační středisko Český Těšín, Ostravská 1690, Český Těšín

TZ

Ilustrační foto, zdroj: www.svetovydenledvin.cz

Tiché nebezpečí! Chronické selhání ledvin může přijít bez varování
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...