… o všem, co vás zajímá

Systém, který připravuje zdravotní sestry a asistenty pro praxi, je zbytečně složitý. Hlavní problém představuje takzvaná dvojkolejnost, kdy pro jedno povolání existují dvě vzdělávací úrovně.

BatSystém, který připravuje zdravotní sestry a asistenty pro praxi, je podle řady zdravotnických zařízení v Jihočeském kraji zbytečně složitý. Hlavní problém představuje takzvaná dvojkolejnost, kdy pro jedno povolání existují dvě vzdělávací úrovně.

Jde o vyšší odborné školy a vysoké školy. Absolventi těchto škol pak mají v praxi rozdílné kompetence. Zástupci zdravotních zařízení to dnes uvedli na setkání hlavních sester Jihočeského kraje v českobudějovické nemocnici.

„Určitě bychom přivítali zjednodušení systému i to, aby mezi sestrami bylo nějaké rovnítko. To znamená, že sestra z vyšší odborné školy s nástavbovým kurzem by měla stát na úrovni bakalářky z vysoké školy,“ řekl ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

Dodal, že dalším problémem nelékařských zdravotnických povoláních je velký pohyb pracovnic v těchto profesích. Může na to mít vliv i finanční stránka. Plat sestry s vyšší odbornou školou je nižší než sestry, která má vysokou školu. Čarvaš dodal, že přitom absolventky vyšší odborné školy bývají v praxi na vyšší úrovni než vysokoškolačky. „Místa v nemocnici máme obsazena, ale fluktuace je skutečně poměrně vysoká,“ uvedl.

Zařazení sester vyplývá ze zákona z roku 2004. Poslanci uvažují o jeho novelizaci. „Na ní se ale pracuje od roku 2011 a stále zatím není nic konkrétního. S tím pak souvisí i fakt, že systém vzdělávání je velmi chaotický,“ řekla na dnešním setkání místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku sněmovny Jana Pastuchová (ANO).

ČTK

Ilustrační foto: Sestřička.com

Systém přípravy sester pro praxi je prý zbytečně složitý
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...