… o všem, co vás zajímá

Švýcarští vědci našli v těle bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata dávky polonia přesahující osmnáctkrát běžnou úroveň. Informovala o tom včera katarská zpravodajská stanice Al-Džazíra, která má údajně k dispozici odbornou zprávu ze Švýcarska. Švýcaři se prý kloní k názoru, že byl Arafat, který zemřel v roce 2004, poloniem otráven. Totéž na základě stejné zprávy řekla vdova po Arafatovi Suha.

arafatVe zprávě, která má 108 stránek, stojí, že v Arafatových žebrech a a pánevních kostech bylo nepřiměřené množství polonia.

Zpráva je výsledek analýzy provedené v Lausannském ústavu radiofyziky. Tamní experti měli k dispozici vzorky odebrané z Arafatových ostatků loni v listopadu. Kromě Švýcarů je zkoumali také týmy ruských a francouzských expertů.

Al-Džazíra se s výsledkem expertizy obrátila na britského forenzního odborníka a penzionovaného detektiva Davea Barcleyho. Ten je přesvědčen, že byl Arafat zavražděn. „Jásir Arafat zemřel na následky otravy poloniem. Našli jsme zbraň, která ho zabila. Nevíme, kdo z ní vystřelil. V Arafatových žebrech bylo polonium v hodnotách 900 milibekerelů. To je 18krát nebo 36 krát více než průměr, podle toho, z jaké literatury vycházíme,“ řekl Barcley.

Švýcarská zpráva je zaměřena výhradně na to, co Arafata zabilo, neřeší otázku viníka ani to, zda šlo o úmyslné nebo neúmyslné zabití.

„Odhalujeme zde skutečný zločin, politickou vraždu,“ řekla Suha Arafatová agentuře Reuters.

Právě Al-Džazíra loni znovu otevřela otázku příčiny Arafatova úmrtí, když tvrdila, že izotopy radioaktivní látky se našly na Arafatových osobních věcech, které dala k analýze Suha Arafatová.

Vzorky odebrané z ostatků se od loňska analyzovaly na několika místech. Šéf ruského biologicko-lékařského ústavu Vladimir Ujba ale v říjnu řekl, že Arafat nemohl být otráven poloniem. Odborníci z Lausannského ústavu radiofyziky předtím napsali, že „několik vzorků obsahujících zbytky po tělesných tekutinách (moči a krvi) obsahovalo nevysvětlitelně vyšší úroveň radioaktivního polonia 210“.

Arafat byl hospitalizován v říjnu 2004 v Percy u Paříže kvůli bolestem břicha. Zemřel 11. listopadu ve věku 75 let. Vdova po něm Suha tehdy nežádala o provedení pitvy, loni však vznesla ve Francii obvinění proti neznámému pachateli z vraždy a vyžádala si také prozkoumání ostatků.

Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek. Příčina tohoto rozpadu ale udána nebyla. Mnoho Palestinců je přesvědčeno, že Arafat byl otráven a že za jeho smrtí stojí Izrael a Spojené státy.

Al-Džazíra loni odvysílala dokument založený na rozboru látek obsažených v Arafatových osobních věcech. Ve Francii loni zahájili vyšetřování případné vraždy, což vedlo dále k Arafatově exhumaci z hrobky v Ramalláhu. Ze 60 odebraných vzorků tělesné tkáně bylo po dvaceti rozesláno odborníkům ve Švýcarsku, Francii a Rusku. Oficiální výsledky z Ruska mají být dle Al-Džazíry zveřejněny v brzké době, Francouzi je dají k dispozici až po ukončení vyšetřování ve Francii.

 

ČTK, Al-Džazíra

Ilustrační foto- zdroj:  Cojeco.cz

 

Švýcarští vědci prý potvrdili, že v Arafatově těle bylo polonium
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...