… o všem, co vás zajímá

Na druhý čtvrtek v měsíci březnu připadá Světový den ledvin. Hlavním tématem jeho jedenáctého ročníku je (dle www.worldkidneyday.org) onemocnění ledvin u dětí. Jeho cílem je zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby.

plakat_tnV rámci Světového dne ledvin ve čtvrtek 10. března 2016 od 7 do 14 hod. provede nefrologická ambulance Fakultní nemocnice Brno v 6. patře výškové budovy zájemcům bezplatné vyšetření moči, hladiny cukru v krvi a změří krevní tlak.

 

 

V 10 a ve 12 hodin  v 15. patře mohou zájemci zhlédnout ukázku peritoneální (břišní) dialýzy.

Chronické onemocnění ledvin postihuje 10 % populace, a to bez rozdílu věku. Polovina lidí ve věku nad 75 let trpí různě vážným onemocněním ledvin.

Chronická onemocnění ledvin v raném stadiu často nemívají žádné příznaky a nezpůsobují potíže. Člověk může ztratit až 90 % funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky.

Postižení ledvin lze zjistit jednoduchým vyšetřením:  

– vyšetření moči na přítomnost bílkoviny, krve

– vyšetření krve na hladinu kreatininu.

K příznakům chronického onemocnění ledvin v pokročilém stadiu patří: otoky kotníků, únava, nevýkonnost, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu či jiné zažívací potíže. Potíže jsou ale nepříznačné, podobné potíže mohou mít i pacienti s nemocemi jiných orgánů. Na onemocnění ledvin je třeba myslet u všech pacientů nad 50 let, u pacientů s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdečním onemocněním a onemocněním ledvin v rodině.

Nemoci ledvin se chovají jako tichý zabiják, který je schopen významně narušit kvalitu života. Existuje však několik jednoduchých pravidel, jak snížit riziko vzniku ledvinných chorob:

  • buďte aktivní a udržujte se v dobré kondici, mějte dostatek pohybu
  • kontrolujte si pravidelně hladinu krevního cukru
  • sledujte svůj krevní tlak
  • jezte zdravě, udržujte si správnou tělesnou hmotnost
  • dbejte na správný přísun tekutin
  • nekuřte
  • neužívejte pravidelně volně prodejné léky bez konzultace s lékařem
  • nechte si zkontrolovat funkci ledvin, pokud máte jeden nebo více rizikových faktorů (cukrovka, hypertenze, obezita, výskyt onemocnění ledvin v rodině)

 

tz FN Brno

Ilustraní foto- zdroj: nemocniceprerov.agel.cz

 

 

Světový den ledvin oslaví FN Brno prevencí
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...