… o všem, co vás zajímá

Hypertenze je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů vzniku kardiovaskulární morbidity a mortality. Současně je ve vyspělých zemích vůbec nejčastějším onemocněním kardiovaskulárního systému a také nejčastějším onemocněním, se kterým se setkává praktický lékař ve své ordinaci. S cílem připomenout závažnost a značné rozšíření tohoto onemocnění a hlavně dosáhnout pozitivních změn jak v počtu hypertoniků, tak v kompenzaci jejich vysokého krevního tlaku, iniciovala před třemi roky Světová liga proti hypertenzi pořádání Světového dne hypertenze. Ten si nejen odborná, ale i laická veřejnost připomíná 17. května, s hlavním mottem: Od vysokého krevního tlaku přes poruchy srdečního rytmu až k mozkové mrtvici.

meric tlaku Arteriální hypertenze, tedy krevní tlak (TK) vyšší než 140/90 mm Hg, patří mezi nejčastější onemocnění cévního oběhu. Je to masově rozšířené onemocnění a mnohdy je označováno za neinfekční epidemii. Hypertenze svými komplikacemi významně ovlivňuje nemocnost a úmrtnost. Podle odhadů je až 25 procent úmrtí nad 40 let věku přímo nebo nepřímo způsobeno vysokým krevním tlakem!

KREVNÍ TLAK

SYSTOLICKÝ (mm Hg)

DIASTOLICKÝ (mm Hg)

optimální tlak

nižší než 120

nižší než 80

normální tlak

120 – 129

80 – 84

vyšší normální tlak

130 – 139

85 – 89

mírná hypertenze

140 – 159

90 – 99

středně závažná hypertenze

160 – 179

100 – 109

těžká hypertenze

vyšší či rovna 180

vyšší či rovna 110

izolovaná systolická hypertenze

vyšší či rovna 140

nižší než 90

Výskyt choroby: ve věku nad 50 let trpí hypertenzí více jak 50 % populace.

Příčiny hypertenze

1. Faktory genetické:

 • jsou zkoumány, složité vzájemné vztahy, zatím nemožno ovlivnit

2. Faktory vnějšího prostředí:

 • nadměrný přívod sodíku, zvýšená citlivost na sodík
 • zvýšený kalorický příjem, obezita, zvláště abdominální (břišní)
 • zvýšená konzumace alkoholu a tabakismus
 • stres a socioekonomický status
 • některé léky – např. hormonální antikoncepce, kortikoidy, antidepresiva

3. Poruchy endogenních (vnitřních) regulačních mechanismů a metabolické odchylky:

 • narušení endotelu (cévní výstelky) a stěny cévní
 • poruchy metabolismu glukózy (glukózová intolerance, inzulinorezistence, diabetes mellitus)

Příčinou může být také jiné onemocnění, např. ledvin, žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza, nadledviny, hypofýza) nebo oběhové soustavy (srdeční vady) – v takovém případě mluvíme o tzv. sekundární arteriální hypertenzi.

Typy arteriální hypertenze

 • Primární arteriální hypertenze – zvýšený tlak není důsledkem jiného onemocnění.
 • Sekundární arteriální hypertenze – je důsledkem jiného zjištěného onemocnění, pro léčbu je nutné tuto příčinu odstranit.
 • Plicní hypertenze – tj. hypertenze v plicním oběhu – je samostatným onemocněním s odlišnými příčinami, projevy a následky.

Projevy hypertenze

Jsou většinou velmi chudé a nenápadné a v tom tkví nebezpečí této choroby, která je také nazývána „skrytý zabiják“. Prvním projevem neléčené hypertenze pak může být až cévní mozková příhoda či srdeční infarkt. Mezi možné příznaky patří například bolest hlavy, závrať, bušení srdce či tlak na hrudi.

Klasická léčba hypertenze

Cílem je nejen snížení krevního tlaku, ale hlavně zabránění či zpomalení vývoje orgánových změn, které pak vedou k závažným cévním komplikacím, někdy i smrtelným. Existuje mnoho skupin léčivých přípravků působících přes centrální nervový systém, cévní stěnu a ledviny. Ovlivňují výměnu iontů nebo působí přes enzymy a receptory. Léky jsou používány buď samostatně nebo (a to je častější případ) v různých kombinacích dle závažnosti choroby. Jejich výčet je nad rámec tohoto informačního sdělení.

Neléčený vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem pro vývoj dalších onemocnění oběhové soustavy a prokazatelně zkracuje délku života. Rozvinutá forma onemocnění vyžaduje celoživotní léčení a patří do rukou lékaře.

Světový den hypertenze
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
 • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...