… o všem, co vás zajímá

Na úskalí nemoci, léčbu a možnosti podpory pacientů upozorňuje Světový den boje proti roztroušené skleróze (RS), který letos připadá na 27. května. V jeho rámci se v České republice koná řada podpůrných akcí.

roz. sklerozaPřímo ve světový den se vydá na virtuální cestu kolem světa 105 pacientů společně s odborníky z center pro léčbu roztroušené sklerózy. Po 100 dní budou monitorovat svoje pohybové aktivity prostřednictvím krokoměrů a vzájemně soutěžit, kdo nachodí více. Účastníky, rozdělené do 15 týmů, vedou kapitáni z řad odborné veřejnosti. Akci organizuje Nadační fond pro podporu zaměstnávání zdravotně postižených a RS centra v několika městech České republiky. Připojí se tak k celosvětovému projektu Global Corporate Challenge. Tento projekt funguje ve světě už 12 let a za tu dobu rozpohyboval více než milion účastníků. „Pohyb je pro pacienty s roztroušenou sklerózou velmi důležitý. V rámci soutěže se navíc všichni vzájemně motivují a hýbají se tak více, než kdyby to zkusili sami,“ uvedla fyzioterapeutka Lucie Suchá z VFN v Praze.

Letos se již po sedmnácté setkají čeští a zahraniční odborníci na roztroušenou sklerózu v historickém sídle univerzity Karlovy – Karolinu. Od 29. do 30. května se tady koná vědecké sympozium – Jedličkovy dny. Lékaři při nich prodiskutují aktuální poznatky z oblasti neurologie, úskalí a možnosti léčby RS.

Své místo mezi řadou akcí si najde také 13. ročník národní konference „Místo pro kvalitní život s roztroušenou sklerózou“ se odehraje 13. června v Kongresovém centru IKEM Praha ve Vídeňské ulici 9 v Praze. Akce, určená pro veřejnost, začíná v 11 hodin a lidé se mohou těšit například na informace o nových trendech v léčbě, lázeňské péči, fyzioterapii a vhodném cvičení či pracovním uplatnění.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s RS.

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónů nemocných. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředím v této oblasti. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt na portále www.rskompas.cz.

 

TZ

 

Světový den boje proti roztroušené skleróze startuje za 1 den
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...