… o všem, co vás zajímá

Probiotika

Stovky českých sportovců se zapojily do projektu, při kterém mapují účinky probiotik – speciálně vyvinutých pro fyzicky aktivní jedince. Odborníci očekávají, že sportovce uchrání před virózami, střevními nemocemi a chřipkami a podpoří jejich fyzický výkon.

Zapojení jsou fotbalisté, basketbalisté, florbalisté, volejbalisté či házenkáři. Speciální probiotika berou každý den a zaznamenávají účinky na svůj organismus v právě probíhající zimní sezóně.

„Probiotika pomáhají vstřebávat ionty a minerály, které jsou pro fyzicky aktivní jedince nepostradatelné, zároveň pomáhají v syntéze některých vitaminů, především skupiny B. Klinické studie prokázaly, že sportovci, kteří užívají probiotické doplňky stravy, méně trpí infekcemi horních cest dýchacích a gastrointestinálními nemocemi,“ vysvětlil MUDr. Jiří Neumann, lékař české atletické reprezentace a člen lékařské komise Českého olympijského výboru.

„Letos se našim hráčům zcela vyhnuly plicní onemocnění, chřipky, či třídenní virózy, což se nám nyní, když bojujeme o místo v nejvyšší soutěži, hodí. Vyzkoušel jsem si to i na sobě – zatím jsem nevzal kapesník do ruky,“ říká Martin Pavelec, manažer basketbalového týmu mmcité Brno. Tento trend potvrzuje také florbalový reprezentační útočník, bronzový medailista z MS 2014, vítěz kanadského bodování sezóny 2014/15 Tom Ondrušek. „Vnímám větší odolnost, zlepšila se mi imunita. V minulé sezóně jsem prodělal virové onemocnění, které pak negativně ovlivnilo výkonnost ve zbytku sezóny. Od té doby co pravidelně užívám tento přípravek, tak  se mi podobná onemocnění vyhýbají, nevypadl jsem z tréninku, mohu se kontinuálně připravovat a cítím se tak o mnoho lépe,“ uvedl.

Zhruba o třetinu klesla nemocnost házenkářských reprezentantů z Nového Veselí. „Od začátku sezony jsme zaznamenali razantní úbytek nemocnosti, především u třídenních viróz, nachlazení a průjmů. Letos zabojujeme o postup do extraligy, tak se nám zdravý manšaft hodí,“ komentuje trenér házenkářů Pavel Hladík. Posun k lepšímu zaznamenal po první sezóně také fyzioterapeut A týmu FC Zbrojovka Brno – Jiří Stejskal. „Probiotika našim hráčům pomáhají lépe snášet léčbu medikamenty při různých zraněních. Významnou úlohu hrají v léčbě zažívacích problémů, ať jsou to různé střevní obtíže a chřipky,“ poznamenal fyzioterapeut. Více energie vyzdvihuje kapitánka basketbalistek Valosun Brno Kateřina Sedláková. „Je to ideální proti zažívacím problémům,“ doplnila.

Podle MUDr. Jiřího Neumana testovaný přípravek obsahuje kromě probiotik také zinek a hořčík a vitaminy B1 a B6, tedy minerály, které jedinec se zvýšenou pohybovou aktivitou nutně potřebuje k výkonu a dobré regeneraci. „Ve chvíli, kdy sportovce přepadne průjem, či viróza, což se při cestách do zahraničí děje poměrně často, odchází tyto potřebné látky z těla ven. Zvyšuje se riziko svalových a šlachových úrazů, klesá výkonnost. Z potravy není možné potřebné množství vyzískat a pro prevenci či následnou rychlou regeneraci lze látky doplnit pouze takovým přípravkem,“ doplnil Neumann. „V případě, že sportovec už například průjmem trpí, zkracuje kvalitní probiotikum dobu léčby z obvyklých 3 až 5 dnů na 36 – 48 hodin.“

Testovaný přípravek obsahuje kombinaci devíti probiotických kmenů, prebiotika, minerální látky hořčík a zinek, a také vitaminy B1 a B6. Mezi sportovce ze 49 klubů po celé republice putovalo před začátkem sezóny přibližně 5500 krabiček, testování bude probíhat tři roky.

tz

Stovky sportovců bojují proti nemocem
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...