… o všem, co vás zajímá

Největší radost mají jihočeské nemocnice, když přijde pacient VZP. Za něj totiž dostanou nejvíc peněz. Nejméně jim naopak platí za péči Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Ministr Martin Holcát chce tyto nerovnosti změnit.

obvodní lékař Když třeba nemocnice v Písku udělá laparoskopickou operaci žlučníku pacienta, velmi záleží na jeho kartičce pojištěnce, kolik za to dostane zaplaceno.

Takže například za operaci žlučníku nemocného s kartičkou Vojenské zdravotní pojišťovny dostane

tato nemocnice o osm a půl tisíce víc, než když má pacient kartičku Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. A vůbec nejlepší je, když tady operují žlučník pojištěnce VZP. Za ten nemocnice dostane bezmála o deset tisíc víc v porovnání se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra.

A to je jen jedna vcelku banální nekomplikovaná operace.

U dalších zákroků se rozdíly v tom, co nemocnice z jihu Čech získají za péči o pacienty Oborové zdravotní pojišťovny, Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ve srovnání se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou či Vojenskou zdravotní pojišťovnou, liší ročně mnoha miliony korun.

Údaje se MF DNES podařilo získat právě z jihu Čech, praxe je však stejná po celé republice. Na vině je takzvaná základní sazba, což je něco jako koeficient, jímž se přepočítává péče o pacienty. Existují totiž pojišťovny, které jej mají historicky nízko.

Z prezentace Petra Klímy z oddělení vykazování zdravotní péče společnosti Jihočeské nemocnice, kterou má MF DNES k dispozici, plyne, že například průměrná základní sazba pro jihočeské nemocnice za pacienty od VZP je 27 241 korun, zatímco třeba OZP přepočítává platby za své pacienty sazbou 21 819 korun a ZPMV za léčbu svých klientů platí ještě skoro o tři tisíce méně.

A to je v účetnictví nemocnice pak velmi znát.

Recept: peníze menších rozpustit

Ministr Martin Holcát MF DNES řekl, že cestou, jak dostat do nemocnic víc peněz a zároveň ulevit VZP, je sblížení sazeb. Jednání s pojišťovnami právě probíhají. Experti hledají správný model, jak o něco snížit sazbu, podle níž platí VZP, a zároveň navýšit to, co dávají nemocnicím ostatní pojišťovny.

Současný stav totiž vede k tomu, že z toho, co se vybere na zdravotním pojištění, leží 7 miliard na účtech šesti menších pojišťoven, které nemocnicím platí za léčbu méně, a naopak stát přilévá peníze do sedmé pojišťovny, která je nucena platit víc.

Na nespravedlivý systém doplácejí i klienti menších pojišťoven, které mají sazbu nízkou. Nemocnice jim totiž odkládají plánované zákroky, protože by na ně doplácely. Takže třeba v nemocnici v Náchodě už letos žádný pacient OZP či ZPMV náhradní kyčelní kloub nedostane, musí počkat na příští rok.

Malým pojišťovnám se však sbližování sazeb nelíbí. A varují, že když budou nuceny platit víc, tak se brzy dostanou do stejného problému zadlužování se jako VZP. „Sbližování sazeb zasahuje jak zdravotní pojišťovny, tak nemocnice. Například fakultním nemocnicím, které mají největší procento pacientů od VZP, by výrazně poklesly příjmy. Některé menší nemocnice by se tímto způsobem naopak mohly ocitnout v přebytku,“ vzkázal přes mluvčího OZP její ředitel Ladislav Friedrich.

„Navíc je téměř jisté, že posunem úrovně plateb vzhůru směrem k úrovni VZP by se mohly i ostatní pojišťovny dostat rychle do finančních problémů jako VZP,“ připomíná.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví však uklidňuje, že sazby se sice budou přibližovat, ale opatrně.

„Nepředpokládáme, že by v nejbližší době došlo k absolutnímu sjednocení sazeb VZP a zaměstnaneckých pojišťoven. Rozdíly zůstanou do určité míry zachovány. Jinak by mohlo dojít k výraznému narušení celého systému, které by ohrozilo jak některé nemocnice, tak i pojišťovny,“ uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Lenka Petrášová

Stejná operace, jiná cena. Záleží na pojišťovně
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...