… o všem, co vás zajímá

Od listopadu měli všichni státní zaměstnanci dostávat o 3,5 % vyšší tarifní plat. Netradiční termín pro navýšení mezd obhajoval minulý měsíc ministr financí Andrej Babiš (ANO) tím, že koalice chtěla „udělat lidem radost před Vánocemi. Teď se ale ukazuje, že někteří budou mít radost až po Novém roce. Jak potvrdil České televizi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), lékaři a další zdravotníci dostanou přidáno až v lednu.

sestraPůvodní návrh ministerstva práce a sociálních věcí počítal s tím, že od listopadu porostou tarifní platy o 3,5 % všem zaměstnancům ve veřejné sféře. Platy ve zdravotnictví jsou ale financovány z jiných zdrojů, jejich navyšování se tak opozdí. „Platy zdravotníků se zvýší od 1. ledna příštího roku, nebudou se zvyšovat teď v listopadu, protože platy zdravotníků nejsou financovány přímo ze státního rozpočtu,“ potvrdil premiér Sobotka.

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková se však proti plánu ohradila. Upozorňuje totiž na to, že původní dohoda byla zvýšit plat zdravotníkům ještě letos.

Že bude s růstem platů ve zdravotnictví už od listopadu problém, připouští i důvodová zpráva ministerstva práce k návrhu nových platových tabulek. Do jedné miliardy korun, která byla vyčleněna na zvýšení platů v listopadu a prosinci, se totiž platy zdravotníků nevejdou. Dodatečné prostředky na mzdy je navíc možné do nemocnic poslat pouze úhradovou vyhláškou, která se mění vždy k 1. lednu. V průběhu roku ji novelizovat nelze.

V příštím roce by měly tarifní platy zdravotníků vzrůst o 5 %. Předběžně se na tom dohodl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s předsedkyní odborů Žitníkovou. Z veřejného zdravotního pojištění na to půjdou zhruba tři miliardy navíc. Ani to však odborům nestačí – stále se odvolávají na svůj původní požadavek zvýšit platy o 10 %. „Toto je velice směšné navýšení, prostě kosmetické, marginální,“ myslí si předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Opozice: Je to předvolební kampaň

Pravicová opozice zvyšování platů státních zaměstnanců už dříve kritizovala jako zbytečné utrácení. „Vláda rozpouští veškeré přírůstky do rozpočtu z rostoucí ekonomiky v platech a sociálních dávkách,“ nechal se slyšet místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

ODS se zase nelíbí, že kabinet bude o úpravě mezd jednat těsně před druhým kolem senátních voleb – považuje to za předvolební tah. „Já to považuju svým způsobem za předvolební korupci. Když nestačí koblihy, tak se musí přidat státním zaměstnancům,“ poznamenal ekonomický expert strany Jan Skopeček.

Premiér Sobotka podobná nařčení odmítá. „Neudělali jsme zvýšení před volbami, i když jsme ho teoreticky udělat mohli,“ hájí se předseda vlády.

Po listopadovém navýšení o 3,5 % bude některým skupinám zaměstnanců veřejného sektoru znovu zvýšen plat od ledna 2015. Celkem pětiprocentní nárůst zaznamenají policisté, hasiči a další členové ozbrojených složek včetně pracovníků ve vězeňství. O čtyři procenta by si měli celkově polepšit zaměstnanci v oblasti kultury.

Zdroj: ČT24, ČTK

Sobotka: Zdravotníci nedostanou přidáno v listopadu, ale až v lednu
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...