… o všem, co vás zajímá

Slovenský soud se poprvé zastal odpůrců povinného očkování dětí, kteří upozorňují na údajné zdravotní riziko vakcín. Krajský soud v Nitře uvedl, že právní úprava přikazující rodičům nechat očkovat své potomky je v rozporu s ústavou, a proto ústavnímu soudu navrhl její zrušení.

očkování Čeští ústavní soudci v podobném případu před dvěma lety potřebnost a ústavnost povinného očkování dětí v obecné rovině nezpochybnili.

Na Slovensku se v uplynulých letech zformovala skupina rodičů, kteří navzdory hrozícím pokutám odmítají nechat své děti očkovat. Na internetových fórech si vyměňují informace o údajných nežádoucích účincích očkovacích látek. Terčem kritiky se stala například kombinovaná vakcína proti dětské obrně a dalším pěti chorobám. Úřady obhajují očkování z důvodu prevence před vážnými nemocemi.

Nejnovější spor o nutnosti očkovat děti na Slovensku vyvolala pokuta ve výši 100 eur (přes 2500 Kč), kterou úřad veřejného zdravotnictví uložil matce, jež odmítla nechat očkovat potomka. Podobné případy jsou lékaři povinni hlásit úřadům. Po zamítnutí odvolání proti pokutě žena podala žalobu na soud.

Soud o jejím návrhu zatím nerozhodl, upozornil ovšem na možnou protiústavnost předpisů o povinném očkování. „Povinnost podrobit se povinnému očkování zasahuje do základních práv a svobod občanů. Ústavně garantovaná práva, jako je právo na život, právo na ochranu zdraví, jsou ohrožena a stát nedostatečnou legislativní úpravou povinného očkování umožňuje orgánům výkonné moci zasahovat do těchto práv,“ uvedl krajský soud. Obrátil se proto na ústavní soudce, aby namítaná ustanovení právních předpisů přikazující povinné očkování zrušil.

Občané se mohou přímo obracet na ústavní soud jen v omezené míře, a to až po vyčerpání jiných přípustných prostředků nápravy, kterou je například žaloba u civilního soudu. Ústavní soud uvedl, že zmiňovaný podnět krajského soudu projedná.

Úřad veřejného zdravotnictví poznamenal, že od minulého roku uložil pokutu více než 200 odpůrcům očkování. Provinilcům hrozí sankce do 331 eur (8500 Kč). V několika případech soudy v minulosti žaloby kritiků povinného očkování dětí zamítly.

Český ústavní soud v roce 2011 rozhodl, že úřady a soudy by měly v individuálních a odůvodněných případech upustit od pokutování i jiného nátlaku na rodiče, kteří odmítají povinné očkování svých dětí. V obecné rovině ale soud nezpochybnil potřebnost a ústavnost povinného očkování dětí. Podle verdiktu je to politická a expertní otázka.

ČTK

Slovenský soud se zastal kritiky povinného očkování dětí
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...