… o všem, co vás zajímá
soudcovské kladívko Senát vrátil Sněmovně novelu obchodního zákoníku, která má zlepšit platební morálku firem a zavádí maximální lhůty pro splatnost faktur. Senátoři chtějí do předlohy vložit pozměňovací návrh, který by ochránil tuzemské nemocnice. Obávají se, že by zavedení lhůty splatnosti přivedlo většinu nemocnic do insolvence. „Pro zdravotnictví je to konečná,“ varoval senátor a bývalý pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD). O pozměňovacím návrhu senátorů nyní rozhodnou poslanci.

Novela stanoví, že v případě, kdy je kupujícím veřejný zadavatel, tedy například státní úřad, bude možné obvyklou třicetidenní lhůtu překročit jen tehdy, pokud to vyžaduje povaha zakázky. I tehdy nesmí doba splatnosti překročit 60 dnů. Senátoři navrhli stanovit v zákoníku, že pokud je zadavatelem poskytovatel zdravotnických služeb, bude smět být lhůta vždy šedesátidenní.

Senátor a zpravodaj Jiří Dienstbier (ČSSD) řekl, že ho kvůli novele kontaktovala asociace krajů a upozornila ho na to, že návrh se dotkne českých nemocnic, které si běžně nastavují delší splatnost. Jak řekl, z prosazovaného principu by se neměly dělat výjimky, ale poukázal na to, že účelem zaváděného opatření je omezit druhotnou platební neschopnost, a konstatoval, že nemocnice v druhotné platební neschopnosti jsou.

Podle Vladimíra Drymla (SPOZ) by lhůta splatnosti znamenala insolvenci téměř všech nemocnic. Za návrhem vidí zájmy bank, protože všichni, kterých se zavedení lhůt dotkne, si budou muset brát úvěry. Obavy z dopadů na rozpočty samospráv vyslovil i Jan Horník (STAN).

Někteří senátoři se také pozastavili nad tím, jak se opatření dotkne státu. Například Dagmar Zvěřinová (ČSSD) poukazovala na to, že státní fondy proplácejí faktury někdy až za tři měsíce.

Novela zakotvuje maximální dobu splatnosti závazků na 60 dní. Firmy si sice budou moci sjednat delší dobu splatnosti, ale jen tehdy, pokud to nebude vůči věřiteli „hrubě nespravedlivé“. Zákon má vstoupit v účinnost prvním dnem měsíce následujícího po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. Podle Dienstbiera se novela nebude vztahovat na již uzavřené smlouvy.

ČTK

Senát chce nemocnicím umožnit delší lhůtu splatnosti závazků
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články