… o všem, co vás zajímá

Žijeme déle, obklopeni pohodlím, moderními technologiemi. Úměrně tomu se mění i zdravotní problémy, které musíme řešit. Například šedý zákal (katarakta), degenerativní onemocnění čočky, komplikuje život přibližně polovině lidí nad šedesát a operace šedého zákalu je dokonce nejčastěji prováděnou operací ve věkové kategorii nad 65 let.

Šedý zákal se však nevyhýbá ani mladším jedincům. Příčinou může být vážný úraz oka, cukrovka, kouření nebo může jít také o vrozenou vadu.

„Často od svých pacientů slýchám argument, že naše babičky, prababičky operaci šedého zákalu nepotřebovaly. Jenže dnešní generace seniorů žije úplně jiným způsobem života, než žili jejich rodiče a prarodiče. Náročnost vidění je dneska mnohem vyšší, řada seniorů pracuje s počítačem, rádi čtou, chodí do divadla, do kina, řídí auto, dívají se na televizi… Naši předci takovéhle vymoženosti, ale vlastně pasti na oči neznali,“ potvrzuje prim. MUDr. Petr Novák, hlavní chirurg Refrakčního Centra Praha.

oko_zelene Dobrá zpráva je, že oftalmologové dokážou problémy vidění související s šedým zákalem řešit – operativním vložením nitrooční čočky. Léčba kapkami ani tabletami v tomto případě nefunguje. Pacient si může vybrat, zda mu bude implantována monofokální čočka, nebo si v rámci nadstandardní péče, kterou umožňuje nový Zdravotní zákon, připlatí za multifokální čočku. Rozdíl vysvětluje prim. MUDr. Petr Novák: „Monofokální čočka řeší jednu ohniskovou vzdálenost, takže člověk s implantovanou monofokální čočkou vidí perfektně na dálku nebo na střední vzdálenost nebo na blízko, ale na zbývající dvě vzdálenosti potřebuje brýle.  Pokud se rozhodne pro multifokální čočku, jedna korekce stačí na dálku, na práci s počítačem i na čtení, zkrátka vidí bez brýlí na jakoukoliv vzdálenost.“

S šedým zákalem bývá laiky často zaměňován zelený zákal (glaukom). Tohle progresivní oční onemocnění se projevuje hlavně zúžením zorného pole, kterého si málokdo sám všimne.

„Zelený zákal je důsledek dlouhodobě působícího vysokého nitroočního tlaku na citlivé nitrooční struktury. Pokud lékař odhalí vysoký nitrooční tlak, předepíše kapky na jeho snížení a je tak velká pravděpodobnost, že zelený zákal u pacienta nikdy nedojde do konečného stádia – destruktivního trvalého poškození zraku. To, že je někdo léčen tzv. se zeleným zákalem zpravidla znamená, že mu byl odhalen zvýšený nitrooční tlak a je pod kontrolou,“ upřesňuje prim. MUDr. Petr Novák.

Výskyt těchto onemocnění se zvyšuje se stoupajícím věkem a postihuje 2 až 3 % populace. Proto oční lékaři nabádají po čtyřicítce ke každoročním preventivním očním kontrolám, které mohou včas odhalit případná rizika.

TZ

Šedý nebo zelený? Dva zákaly, dva různé problémy.
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články