… o všem, co vás zajímá

19. 6. 2013:  tento den zemřela významná sestra, kolegyně Mgr. Lenka Hejzlarová, MBA. Byla dlouholetou členkou České asoaciace sester, vedoucí Pracovní skupiny pro kvalitu ošetřovatelské péče ČAS a předsedkyní představenstva Přípravného výboru ČKZP.

Věděla jsem, že Lenka Hejzlarová je vážně nemocná, dokonce že bojuje o život. Přesto mnou krátká zpráva, kterou jsem si právě přečetla na webových stránkách České asociace sester otřásla. Lenka včera umřela…

lenka Vzpírám se tomu uvěřit. Pohledná žena v plné síle, výkonná, energická, denně se zabývající problémy pacientů, opora podřízených zdravotníků, managementu nemocnice, matka a opora rodiny nemůže přece navždy odejít! Vybojuje život jako mnohé jiné věci. Je silná a tvrdá. A přece se stalo.

Byla  manželkou, maminkou babičkou…a dobrým duchem pacientů ve Fakultní Thomayerově nemocnici, kde až do doby, kdy sama musela ulehnout, pracovala jako náměstkyně pro ošetřovatelskou péči a také jako ombudsmanka. Zemřela ve věku, kdy se ještě umírat nemá, kdy si má ještě člověk užívat života plnými doušky. Proti jejímu závažnému onemocnění ale nezmohla nic ani medicína, ani maximální nasazení lékařů a ostatních zdravotníků, kteří o ni pečovali.

Osobně jsem ji poznala několik měsíců před tím, než onemocněla. Ujala se totiž přípravné skupiny složené se zástupců jednotlivých organizací zdravotníků nelékařů připravujících vznik komory nelékařů – a stala se její předsedkyní. Udělaly jsme spolu několik rozhovorů o tom, jak si představuje nejbližší budoucnost ošetřovatelství. 
Přála si pro profesní organizace nelékařů profesní komoru, podobnou jako mají lékaři nebo stomatologové. Už dlouho pracovala v ČAS a věděla, jaké má tato organizace mantinely, jak ji svazují a neumožňují, aby hlas sester byl podstatně více slyšet. Komora, společná organizace profesních organizací, vytvořená ze zákona, dovolí svým členům suverénně rozhodovat o všem, co se jich týká. Být rovnocennými partnery při rozhodování o zákonech, vzdělávání, kompetencích, odměňování apod. Komora jim nabídne i větší pravomoci.
Ke vzniku takového subjektu vede dlouhá cesta, organizací, které se v ní mají sdružit je více než 20, každý má své zájmy, své představy. A tyto subjekty Lenka Hejzlarová koordinovala, řídila. Počítač se jí plnil předpisy zákony, návrhy zákonů, názory členů Přípravného výboru, množstvím informací, připomínek, povinností a úkolů. Volného času jí ubývalo.
Z mého pohledu skeptické novinářky se však dělo něco nebývalého. Zádrhelů bylo nečekaně málo, uzle byly spíše jen uzlíky, sem tam nějaký. „Pod Lenkou to šlapalo“. Za ní se podařilo udělat první velký krok – Přípravný výbor byl zaregistrovám jako právnická osoba. V tuto chvíli však Lenka Hejzlarová dění pozorovala už z dálky. Kormidlo převzala prezidentka ČAS Dana Jurásková.
Popsala jsem, jak jsem ji znala. Všechno je úctyhodné, mě však dojímá více jiná věc. Znaly jsme se pracovně a nyní, vlastně poprvé, si uvědomuji i naši lidskou blízkost. Dokážu si vybavit její hlas, vybavuji si docela přesně její některé věty. Lenka byla jedna z mnoha, se kterými jsem se v životě pracovně potkala. Nyní umřela a já cítím, jak kousek mne odešel s ní. A je mi smutno.

Znovu si připomínám známý citát z Hemmingwaye: Neptej se, komu zvoní hrana, Tobě zvoní!

 

Autorka: Jarmila Škubová

Sbohem Lenko, na shledanou!
5 (100%) 2 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...