… o všem, co vás zajímá

Jako první v Česku a pátí na světě vrátili lékaři z pražského Centra asistované reprodukce Iscare šanci na vlastní děti ženě, kterou rakovina připravila o oba vaječníky. Vajíčka pro budoucí oplození jí odebrali z již vyoperovaného orgánu.

novorozenecNový postup dává naději i dalším podobně nemocným ženám, sdělil ČTK primář Borek Sehnal z gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde ženě onkologickou operaci provedli. Rakovinou pohlavních orgánů onemocní v ČR ročně 4000 žen.

Pacientka přišla o jeden z vaječníků před třemi lety, kdy u ní lékaři odhalili nádor poprvé. Rakovina se vrátila. Žena se proto obrátila na centrum asistované reprodukce, kde jí odebrali z vaječníku dvě nezralá vajíčka. Lékaři museli postupovat tak, aby nezasáhli i nádor ve vaječníku. Hrozilo, že by se rakovina rozšířila do celého těla.

„Vaječník jsme odebrali a hned poté předali na místě přítomnému embryologovi,“ popsal Sehnal.

Z odebraného vaječníku se embryologům podařilo odsát tzv. ovariální folikuly, z nichž získali další nezralá vajíčka. „Ta ve speciálním médiu a v inkubátoru dozrála, následně byla oplodněna a zamražena,“ řekl primář Jaroslav Hulvert z centra Iscare.

„K doposud neobvyklému postupu nás donutily okolnosti a snaha pomoci pacientce. To, že jsme tímto způsobem získali kvalitní embrya, považuji za velký úspěch, ale stále jsme ještě na půli cesty,“ dodal. V současnosti lékaři s pacientkou čekají na výsledky prvního pokusu oplodněných embryí. Šance je zhruba 30 procent na každý z přenosů. Těch může být i víc, protože se při odběru podařilo získat vajíček několik.

ČTK

Ilustrační foto- zdroj: www.naseporodnice.cz

 

 

Šanci na vlastní dítě má žena, jíž rakovina vzala oba vaječníky
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...