… o všem, co vás zajímá

lékařiNemocnice se už delší dobu potýká s nedostatkem lékařů. Peníze na ně má, není tu ale nikdo, komu by je nabídla. Vedení zařízení se proto rozhodlo omezit provoz interny.

Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.sestricka.com v rámci monitoringu médií. Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle údajů České lékařské komory chybí přes 800 lékařů a nelze proto garantovat kvalitní péči. V těžké situaci je i Rokycanská nemocnice. Během tří měsíců tam skončilo šest internistů. Nemocnice kvůli tomu musela omezit provoz interny a výrazně snížit počet akutních lůžek. Pacientů ale neubývá. Ve spádové oblasti rokycanské nemocnice žije šedesát tisíc lidí.

„Lidé jsou odesíláni od svých praktiků, vozí je záchranka, přicházejí sami s potížemi a samozřejmě si nemůžeme dovolit lidi někam odeslat nebo se o ně nepostarat. To prostě nejde. Měli jsme do února čtyřicet lůžek a pořád tady leželo přes padesát akutních pacientů. Nyní jsme jaksi papírově zredukovali na dvacet lůžek,“ vysvětlila ředitelka Rokycanské nemocnice Hana Perková.

Nedostatek lékařů na interně ovlivňuje chod celé nemocnice. Když není možné pacienty přijmout, funguje přetížená příjmová ambulance jako konziliární ambulance. Pro tyto účely je stále vyvázaný jeden specializovaný internista, který ale potom chybí na interně a zbylí lékaři pak nestíhají.

„Situace se opravdu dramatizuje. Ostatní lékaři jsou přetížení a zvažují, jestli tady vůbec zůstanou za takovýchto podmínek,“ řekla Hana Perková.

Peníze pro nemocnici nejsou problém

Podle vedení nemocnice ale nejsou problémem peníze. Potíž je v tom, že je skutečně nedostatek dostupných lékařů. Zařízení je schopno finance na nové lékaře sehnat, pomoc slíbil i Plzeňský kraj, který má zájem na tom, aby rokycanská interna fungovala dál.

Omezení provozu interny můžou pocítit i sami pacienti. Už teď to mnozí z nich považují za katastrofu a bojí se zhoršení kvality péče. Obavy má i Plzeňský kraj.

„Může se samozřejmě stát, že interní lůžka v rokycanské nemocnici budou naplněna a že pacienti budou odkázáni do některé z plzeňských nemocnic. Máme domluvenu jak fakultní nemocnici, Privamed i Mulačovu nemocnici, že tyto pacienty přijmou,“ uvedla krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková.

Pacientů bude navíc přibývat, jde totiž převážně o starší lidi a populace stárne, je tedy důležité, aby se interny nezavíraly. Podle Plzeňského kraje se s podobnými problémy potýkají i jiné menší nemocnice v Česku, situaci by proto mělo řešit ministerstvo zdravotnictví systémově.

Autor:  ČRo Plzeň
Ilustrační foto-zdroj:Schutterstock

 

 

Rokycanská nemocnice musí omezit provoz. Chybí lékaři
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...