… o všem, co vás zajímá

V České republice je registrováno téměř 800 tisíc léčených diabetiků, z toho 300 tisíc pacientů trpí nejčastější komplikací – diabetickou neuropatií. Zvláště její bolestivá forma diabetikům nejvíce ztrpčuje život. Objevuje se typicky v klidu, v noci, narušuje spánek a výrazně zhoršuje kvalitu života. Kromě toho vede k necitlivosti nohou na dotek, horko, chlad a bolestivé podněty. Dochází k nepozorovanému poranění nohou, zvláště nevhodnou obuví. Tyto rány se velmi obtížně hojí. Diabetická neuropatie je proto jednou z hlavních příčin amputace nohy u diabetiků. 

pouziti pristroje MDM Od včerejšího dne po další dva měsíce mohou diabetici z Hradce Králové a okolí podstoupit novou léčbu jedné z nejčastějších komplikací diabetu – diabetické neuropatie. Ta má za následek různé zdravotní problémy včetně palčivých bolestí především dolních končetin, pálení, křečí a může vést až k amputacím.

Terapie MDM dokáže nejen tlumit bolesti, ale napomáhá i k hojení otevřených ran. Standardně se přitom důsledky diabetické neuropatie tlumí silnými analgetiky s vedlejšími účinky.

Přístroj pro mesodiencefalickou modulaci (MDM)  je schválený na území EU pro léčbu diabetické neuropatie a nemocí  spojených se špatným prokrvením tkání (mikrocirkulace). V Česku jsou v současné době jeho účinky prokázané zejména při léčbě chronických bolestí, těžce hojitelných ran a erektilních dysfunkcích. Terapie přitom nemá žádné vedlejší účinky.

„Jsem diabetik už třináct let. V souvislosti s onemocněním ledvin jsem v nemocnici absolvoval léčbu, která mi však nezabírala,“ říká pacient Jan Tománek z Hradce Králové.

„Léčbu v MDM Centru jsem nastoupil s tím, že mi nebylo dobře, otékaly mi nohy, nemohl jsem spát. Už v jejím průběhu jsem pociťoval změny k lepšímu a stále se cítím dobře. Teď spím bez problémů, zlepšení cítím i na fyzické kondici. Při předchozím pobytu v nemocnici jsem zkoušel vyjít schody do pátého patra. V polovině jsem se musel obvykle zastavit a odpočívat, teď vyjdu schody bez problémů.“

V současné době probíhají další ověřovací lékařské studie – takzvané folow-upy – ve vybraných ordinacích v Česku. „Ve zlínském MDM Centru právě ukončujeme klinickou studii vlivu terapie MDM na léčbu chronických ran. Vybrali jsme pacienty s ulceracemi dolních končetin, které se dlouhodobě standardními postupy nedařilo zhojit, nebo již byli pro nezhojitelnost indikováni k amputaci končetiny. První výsledky jsou velmi nadějné. Z devíti dosud léčených pacientů musela být amputace provedena pouze v jednom případě,“ říká MUDr. Emil Záhumenský, uznávaný diabetolog a podiatr.

Přístroj MDM

Přístroj pro mesodiencefalickou modulaci je schválený jako zdravotnické zařízení pro fyzikální léčbu, která upravuje a harmonizuje poruchy způsobené funkčními i organickými chorobami či traumaty. Jde  o neinvazivní elektrofyziologickou stimulaci centrálního nervového systému. Studie prokázaly, že jde o zcela bezpečnou terapii bez vedlejších účinků, která může být používána samostatně i v kombinaci s farmakoterapií a má dlouhodobé účinky. Přístroj MDM je schválený a povolený v medicínské praxi pro léčbu diabetické neuropatie a optimalizace funkce organismu na území Evropské unie a Ruské federace, v ČR jej schválilo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Léčebný přístroj je diabetikům k dispozici v ordinaci prof. MUDr. Karla Martiníka, DrSc., předního odborníka na aplikovanou fyziologii, metabolizmus a výživu v Institutu zdraví v Hradci Králové. Klinické zkoušky i tři roky lékařské praxe v České republice prokázaly 80procentní účinnost léčby MDM u pacientů, kteří ji podstoupili. Klinické studie i praxe prokázaly, že se příznivé účinky terapie MDM projevují již po několika prvních výkonech. Výkon je zcela neinvazivní, nebolestivý a pacienta nijak nezatěžuje. Terapie MDM obsahuje 13 procedur v trvání 10 po sobě jdoucích dnů včetně víkendu (první 3 dny probíhá procedura 2x denně, poté 1x denně), procedura trvá přibližně 30 minut. 

Příběh pacientky (paní Anna J., Bystřice pod Hostýnem)

Chtěli mi amputovat nohu. Našla jsem doktora, který řekl NE!

Celý život jsem tvrdě pracovala v textilce. Proto jsem se velmi těšila na důchod. Chtěla jsem zvelebovat svoji zahrádku, trávit čas s manželem a rodinou. Možná i proto, když jsem téměř před dvěma lety objevila na noze malou prasklinku, tak jsem jí nevěnovala tolik pozornosti.

Každý starší člověk přece „něco“ má, chlácholila jsem se. Jenže to jsem ještě netušila, že tato malá oděrka se za necelý měsíc promění v ránu znamenající důvod k amputaci nohy v bérci.

Sadila jsem ten den česnek na zahrádce. Chtěla jsem se postavit, ale už to nešlo.  Z prasklinky, která se mi udělala před několika dny, se stala hnisající rána. „Musíš jít okamžitě do nemocnice,“ rozhodně prohlásil manžel. Nevěděl, že momentem vyslovení této věty se můj muž stane tím, kdo bude mít více než rok na krku domácnost a nemohoucí ženu.

Začal mi život, který jsem nikdy nechtěla. S hnisající nohou jsem skončila na několik týdnů v nemocnici. Pokaždé, když jsme se já nebo manžel zeptali, co se mnou bude, doktoři jen kroutili hlavou. Často dokonce udělali posunkem znamení, že moji nohu uříznou. Nahlas se to ale nikdo neodvážil vyslovit. Jediné, co jsem se v nemocnici dozvěděla, bylo, že za mé potíže může cukrovka. Do té doby jsem vůbec netušila, co diabetes obnáší.

„Můj známý chodí k lékaři Emilovi Záhumenskému ze Zlína s podobnou diagnózou. Mohl by se na tebe podívat,“ řekl můj muž s nadějí v hlase.

Přestože jsem byla stále v nemocnici, okamžitě jsem se rozhodla: „Jedeme tam,“ řekla jsem pevně. Nehleděla jsem ani na to, že pan doktor má normální čekací lhůtu tři měsíce. Zvedla jsem telefon a vylíčila jsem mu svůj případ. Hlavně jsem chtěla zamezit tomu, že každým dnem můžu přijít o nohu. „Dojeďte, podívám se na vás přednostně,“ odpověděl pan doktor Záhumenský.

V tu chvíli jsem dokonce na chvíli zapomněla na hrozbu uřezané nohy. Moje nadšení však v nemocnici nesdíleli. Abych mohla jet do Zlína, musela jsem podepsat revers a vyslechnout si skeptické poznámky mých ošetřujících lékařů. Já jsem však chtěla jediné: najít někoho, kdo mi nebude chtít amputovat nohu a dá mi nějakou naději.

Možná, že v mém příběhu hraje roli pořekadlo „víra tvá tě vyléčí“. Možná za to může moje odhodlání se nevzdat. Ať je to jak chce, dnes chodím, umývám nádobí, uklízím, starám se o zahrádku … prostě žiju zase jako dřív. Ale ať nepředbíhám:

Pan doktor Záhumenský mě vyšetřil a navrhnul změnu léčby včetně medikace. Byla jsem seznámena s tím, že léčba nebude jednoduchá a rychlá. Já měla ale dvě obrovská štěstí: manžela a starostlivé ošetřovatelky z charity. Manžel mě byl celou dobu obrovskou oporou. Ošetřovatelky mi každý den mi chodily nohu převazovat, ačkoli na ni nebyl hezký pohled.

Z počátku mi pan doktor nasadil komplexní léčbu, kterou uzdravoval i ostatní pacienty. Navíc mi nohu okysličoval ozonem.  Bohužel jsem i nadále trpěla výraznými klidovými bolestmi, především v nočních hodinách. Bylo mi velmi špatně z nasazených analgetik. Skoro jsem už propadala depresím. Pan doktor to ale nevzdal.

„Máme nově v ordinaci přístroj, který v zahraničí už čtyřicet let léčí lidi s podobnými problémy. U nás se však používá krátce. Věřím, že vám pomůže,“ oznámil mi loni v březnu. Pro mě jeho slova znamenala poslední záchvěv naděje.

Rozhodla jsem se tedy podstoupit první terapii na takzvaném MDM přístroji. To je metoda, která působí na nervovou soustavu velmi jemnými elektronickými impulzy. Pro mě tato léčba sice znamenala velké organizační komplikace. Musela jsem dojíždět deset dní každý den do Zlína. Naštěstí i tady pomohla charita. Zajistila mi odvoz sanitkou.

Už po několika sezeních jsem pozorovala změnu k lepšímu. MDM terapii jsem nakonec absolvovala ještě dvakrát. Pokaždé se stal malý zázrak: noha se mi začala hojit a bolesti už byly minimální.

Jediné, co mi dodnes vrtá hlavou, proč tuto léčbu u nás pojišťovny neproplácí. Ani jednou jsem však nezalitovala. Ostatně, podobně jako mě pomohl pan doktor i dalším stovkám pacientů.

Odhodlání nás všech má šťastný konec. Noha, která ještě před rokem byla odsouzená k amputaci, je dnes téměř bez rány. Samozřejmě budu mít následky až do konce života, ale i tak jej můžu prožít bez bolesti a v pohybu. A hlavně: můžu všem, kteří mi tolik pomáhali pomáhat dnes i já.

V České republice je v současné době k dispozici 9 MDM Center: MDM Centra v Plzni, v Praze, v Brně, v Ostravě, ve Zlíně a v Sedlčanech poskytují léčbu celoročně. MDM Centra v Mariánských Lázních, v Novém Městě na Moravě a v Hradci Králové mají přístroj k dispozici vybrané měsíce v roce.

TZ

Revoluční přístroj pro léčbu diabetických komplikací
3.7 (73.33%) 3 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...