… o všem, co vás zajímá

Zdravotnictví se dnes potýká s nedostatkem zdravotníků, a to jak lékařů, sester, tak i pomocného personálu. Na vině je dle některých vzdělávání a mají částečně pravdu, nicméně, podstatný díl nedostatku personálu je v jeho špatném finančním ohodnocení. Nápad s návratem sester na střední školu je skutečně typický pro dnešní dobu. Výsledek je předvídatelný – sestry dále nebudou a navíc se sníží úroveň poskytované péče.

Sestřička BatNávrh novely zákona č. 96/2004 Sb., který upravuje vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků, se pomalu stává nekonečným příběhem legislativního úsilí ministerstva zdravotnictví. Podle všeho se nyní dostává velké podpory té variantě, podle které by se získání kvalifikace všeobecné sestry opět vrátilo na střední zdravotnické školy s tím, že by se délka studia tohoto oboru prodloužila na pět let, aby se vyšlo vstříc požadavkům Evropské unie. Toto opatření by mělo řešit nedostatek sester. Opravdu?

Není možné předpokládat, že za pouhý rok se zdravotničtí asistenti naučí to, co musí znát všeobecné sestry, sestry s VŠ vzděláním, či sestra specialistka. Zdravotní školy už hezky dlouho nejsou výběrovou školou, studium je umožněno v podstatě každému.

Již nyní v praxi pracují vedle sebe sestry se čtyřletým středoškolským vzděláním, dále vyšším odborným a vysokoškolským vzděláním. Nyní by přibyla další varianta studia. Nesmíme zapomenout také na zdravotnické asistenty. Napadá mě otázka, zda se vůbec najde dostatek zájemců o tuto formu studia?

Horší péče pro pacienty

I tady platí, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Volání po sestře „ze staré dobré zdrávky“ se míjí s dnešní realitou. Již dávno to není škola, kam by se trojkař nedostal. Některé nepořádají přijímačky vůbec, jiné jen formálně a většinou berou každého, kdo projeví jen trochu zájmu. A mýtus je i to, že dříve měly sestry srdce na dlani, kdežto bakalářky chtějí jen vyplňovat papíry a pacienti je nezajímají. Ano, možná zaškolení absolventek bakalářského studia trvá déle. To se může stát i obyčejné sestře ze zdravotní školy. Je ale důležité, jak si vedou po měsíci. I když mají možná tendenci věci příliš komplikovat, co se kam strká, se nakonec naučí také. Vzdělání je ale něco, z čeho budou profitovat celý život. A pokud jim vysoká škola vzdělání neposkytuje, je namístě se bavit o tom, jak toto studium upravit a jak jeho kvalitu kontrolovat. Ale musí mít na co navázat. Na ty čtyři roky kvalitního vzdělávání. I časný nástup do praxe je také přínosem pro zdravotnictví. Ale to skutečně potřebné vzdělání začíná až v praxi. Podobně jako u lékařů.

Sestry nejsou, protože ta práce prostě není za současných podmínek atraktivní! Pracovat na směny, v nepřetržitém provozu, ve dne v noci, ve svátky, bez jakýchkoli výhod a za mizerné peníze, a ještě pořád poslouchat ty, s odpuštěním kecy, o poslání apod., to se vážně nedá dlouho vydržet.

Pohroma se blíží

Kdo povolil tolik zdravotních škol? Kdo dovolil, že se změnil název sestry na asistenta? Kdo zavírá oči, že asistent nastupuje s menším platem a dělá stejnou práci, jako sestra?         Myslím, že jsou všichni spokojeni. Majitele „zdrávek“ za své žáky, ředitele nemocnic za bídně placené asistenty. Ministr zdravotnictví, který ač neustále slibuje, stávajícím zdravotníkům nepřidá, přestože všichni státní zaměstnanci navýšení dostanou. Všichni nahoře zavírají oči a tvrdí, že péče je zajištěna. Opravdu?

Byl se někdo podívat, jak to chodí v každodenním provoze? Že sestra pracuje od nevidím do nevidím, bez nároku na volno. V omezeném počtu- jedna sestra, přece zvládne až 30 pacientů, které je potřeba nakrmit, připravit k vyšetření a operacím, provést hygienu a HLAVNĚ, u všech těch zmiňovaných, vše důkladně napsat, vybarvit, podtrhnout a nejlépe na třech různých místech! Že si sestra dovolenou musí plánovat rok dopředu a celou dobu se třepe, co když náhodou někdo onemocní a nadřízený ji dovolenou zruší, protože má na to nárok. Všichni mají nárok na vše, jen sestra je jakousi „tvárnou hmotou,“ která si sice stěžuje, ale dře, ať se děje cokoli.

V absolutních číslech je sester dostatek. Jen z nemocnic utíkají. A pokud se nezlepší podmínky, které jim nemocnice nabízejí, budou utíkat dál.

Recept? Nemám. Myslím, že cestou je zásadně nedopustit, aby zdravotničtí asistenti dělali stejnou práci jako sestry, sestrám upravit kompetence a udělat z nich skutečné vedoucí ošetřovatelského týmu. Zajistit, aby pracovníků byl dostatek a cítili se skutečně ohodnoceni a ne uráženi. To předpokládá začít se o zdravotníky opravdu starat a to nikoho nezajímá, takže se budeme muset pozvolna smiřovat s úpadkem. To ostatně děláme denně, hezky nadáváme u televize, v práci a na sociálních sítích. To nám přece jde. Tak do toho!

 

Autorka: Jana Gryc, všeobecná sestra specialistka

Řeka, do které chtějí sestry vstupovat, už není
4.3 (85%) 12 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...