… o všem, co vás zajímá

Výrazné usnadnění komunikace s cizojazyčnými pacienty přináší nová aplikace, která je uvedena pro běžné užívání po několika úspěšných testech. Jejím hlavním přínosem je, že umožňuje rychlý překlad mezi zdravotnickým personálem a cizojazyčným pacientem.

PiktagramyNabízí efektivní řešení situace, kde jazyková bariéra znemožňuje základní komunikaci s nemocným. Aplikace obsahuje 586 slov a frází tematicky seřazených do 25 souborů vycházejících z nemocniční praxe (bolest, spánek, jídlo, vyšetření, atd.) Každá tato položka obsahuje audio funkci, která umožní dané slovo či frázi přehrát přímo u nemocného. Velká většina dotazů v překladači jsou otázky uzavřené – to znamená, že nemocný na ně odpovídá ano nebo ne. U zbylých dotazů jsou uvedeny možné odpovědi.  Aplikaci je možné používat na osobním počítači, tabletu a chytrém telefonu – zdarma a bez nutnosti registrace.  Rebo obsahuje v současné době 5 aktivních řečí, 5 pasivních a 10 dalších je v přípravě.  Zaměřuje se na jazyky málo rozšířené, u kterých je problém rychle zajistit tlumočníka.

Nápad sestavit mluvící jednoduchou aplikaci vznikl před dvěma lety, právě u lůžka nemocného s akutními bolestmi a nemožností navázat jakoukoliv uspokojivou verbální komunikaci. Prvním krokem ve vývoji bylo sestavení souborů s nejčastějšími dotazy ze stran zdravotnického personálu. Následovalo hledání rodilých mluvčích ochotných soubory přeložit a posléze je i namluvit.   Překladatelé, kteří se doposud na aplikaci podíleli, pracovali stejně jako autoři bez nároků na jakoukoliv mzdu. V tomto duchu bude Rebo i nadále pokračovat.

Pro další usnadnění komunikace připravuje Rebo-tým knihu, která bude obsahovat piktogramy a ilustrace spojené s komunikací v nemocničním prostředí. Využití najde nejen u cizojazyčného pacienta – stejně tak bude pomocná v komunikaci u osob s postižením sluchu či apoplexií.

Rebo-tým sestává ze třech zakládajících členů. Zdravotní sestra Jarmila Druláková sestavila 25 tématických souborů , ilustrátor Lukáš Hudec je doplnil o kresby a informatik Martin Hlahůlek uvedl vše do chodu po  stránce technické.

Více informací o projektu Rebo na www.rebomedic.cz

Rebo – snadná komunikace s cizojazyčným pacientem
4.7 (93.33%) 6 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Sep 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...