… o všem, co vás zajímá

Je tu léto a s ním přicházejí kromě paprsků do našich životů také puchýře. Ne že bychom s nimi v jiném ročním období neměli problém, ale v létě je jejich výskyt častější. Mohou je způsobit nové boty, sandálky, či je můžete mít na rukou od tvrdé práce. Puchýře také mohou vznikat při spáleninách (i od sluníčka), odřeninách a dalších poraněních.

puchýřJsou nepříjemné, bolestivé, každý máme na jejich hojení svou metodu, ne všechny jsou bezpečné. Ale co vlastně onen puchýř je? Jedná se o krytou kožní ránu, dutinu vyplněnou tekutinou, tkáňovým mokem nebo zánětlivým výpotkem a dochází k němu při opakovaném tlaku na pokožku.

Objevil se puchýř. Co teď?

  1. Před ošetřením si důkladně umyjte ruce, do puchýře bychom mohli poměrně snadno zanést infekci.
  2. Puchýř nechte odkrytý, jen pokud je v místě, kde se o nic neodírá. Pokud se tření nevyhneme, je lepší ho překrýt sterilní náplastí (nejvhodnější je náplast přímo určená na hojení puchýře – vytvoří „druhou“ kůži, urychlí hojení a zmírní bolest).
  3. Než se místo zahojí, nenoste boty, které tyto potíže způsobily.
  4. Hojení puchýře můžeme urychlit pomocí tzv. principu vlhkého hojení. Přípravky fungující na bázi vlhkého hojení puchýř desinfikují. Puchýř jimi stačí potřít, překrýt sterilním krytím a již druhý den budou vaše potíže o 50 % menší.

Velké a hodně naplněné puchýře mají snahu samy prasknout, pokud k tomu nedojde, je možné je velmi opatrně propíchnout, nejlépe sterilní jehlou, a tekutinu z nich vypustit, dále jemně vytlačit sterilní gázou, dezinfikovat a potřít antibiotickou mastí, nebo zmiňovaným přípravkem určeným pro vlhké hojení.

Tipy z lékárny:

  1. Přípravek pro vlhké hojení: Podporuje hojení drobných poranění, řezných ran, odřenin, popálenin I. i II. stupně, puchýřů, oparů, proleženin i bércových vředů.
  2. Hydrokoloidní náplasti na puchýře: Urychlují hojení a především snižují bolestivost a vytvářejí „druhou“ kůži. Slouží také jako prevence vzniku puchýřů.
  3. Tyčinka proti vzniku puchýřů: Omezí tření a vznik puchýřů, je neviditelná, ideální pro otevřenou obuv, snadno se aplikuje a nezanechává stopy.
  4. Homeopatika: K urychlení léčby a hojení puchýřů lze použít kombinaci homeopatických léků Arnica montana 9 CH a Cantharis 9 CH, v dávkování 3x denně 5 kuliček od každého. Dále mazat mastí Cicaderma 2x denně v tenké vrstvě a puchýře budou pryč během jednoho dne.

Mgr. Marcela Pitříková

Alphega lékárnice, Frýdlant nad Ostravicí

Ilustrační foto- zdroj: www.prvnikrok.cz
PUCHÝŘ. PROPÍCHNOUT, ČI NEPROPÍCHNOUT?
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...