… o všem, co vás zajímá

Zmutovaná ptačí chřipka se vrací na scénu. A to v nové, dosud neznámé podobě. Nový podkmen viru AH7N9 už zabil 16 lidí ze 77 prokazatelně nakažených. Nemocných přibývá každý den a průběh onemocnění je u nich závažný. Většinu pacientů sužuje těžký zápal plic, horečka, kašel, dušnost a další příznaky typické pro chřipku.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vývoj epidemie bedlivě sleduje a vzhledem k závažnosti situace zvažuje mimořádná opatření. „Pátrání po možných zdrojích infekce a rezervoárech viru pokračují, dokud zdroj nákazy nenajdeme, přepokládáme, že bude nemocných v Číně přibývat,“ stojí v oficiálním vyjádření WHO.

Ptačí chřipka Odborníci vědí jen to, že se jedná o podkmen chřipkového viru, jenž se za běžných okolností šíří jen mezi ptáky. Teď ale zmutoval a dosud neznámým způsobem se přenesl na člověka.   Pravděpodobně vznikl zkřížením chřipky stěhovavých ptáků z východní Asie a onemocněním drůbeže v oblasti Šanghaje a dobře se adaptoval u lidského hostitele. Podle WHO už může být nakažených mnohonásobně víc než laboratorně potvrzených šest desítek.

Zdravotní expert Čung Nan-šan v rozhovoru pro Čínskou ústřední televizi prohlásil, že je přenos mezi lidmi velice pravděpodobný. Připomněl, že viru SARS také trvalo nějakou dobu, než vyvolal plnohodnotnou epidemii. Lidé by se podle něj měli mít na pozoru a s jakýmikoliv příznaky chřipky jít okamžitě k lékaři.

Podle čínských lékařů přišla s nakaženými lidmi do styku více než tisícovka lidí. Nemocné už hlásí hlavní město Peking i finanční metropole Šanghaj. Pokud se virus dokáže šířit mezi lidmi, nebo tuto vlastnost mutací získá dřív, než se podaří najít zdroj nákazy, hrozí světu pandemie..

ČTK

Ptačí chřipka zmutovala, svět je na pokraji epidemie
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...