… o všem, co vás zajímá

Pokusy o záchranu života – resuscitace jsou pravděpodobně staré jako lidstvo samo. V mýtech, kreslených i psaných odkazech je můžeme vystopovat hluboko do historie. Paleolitické kresby a rytiny ve španělské jeskyni El Pindal nasvědčují tomu, že již prehistorický člověk předpokládal, že srdce je zdrojem života. Často se objevují zmínky o osobách, které vymítají zlé duchy, aby navrátily život. Většinou jde o reflexní postupy, jako jsou hlasité zvuky a bití pacienta, ale existují i náznaky, že mohly být používány účinnější postupy. Je psáno, že bohyně Isis oživovala svého manžela Osirida dýcháním do jeho úst.

Ppo stopách historie ZDRAVOTNICTVÍKromě zástavy dýchání je dalším jasně pozorovatelným atributem smrti ztráta tělesné teploty. Proto nejstarší postupy používají zahřívání těla a stimulaci pro probuzení ze zdánlivého spánku. Ve starověku a středověku bylo používáno i bičování ve snaze oběť probudit a okolo roku 1700 byl publikován údajně úspěšný postup severoamerických indiánů a bílých přistěhovalců, při kterém byl tabákový kouř vdechován do zvířecího měchýře a odtud vyfukován do konečníku postiženého. Metoda se používala od roku 1776 i v Anglii a byla zavržena až po roce 1811, po prokázání toxicity tabáku.

Vzpomínáte si, jak nás ve škole učili, jak správně provádět umělé dýchání? Jak jsme si lámali hlavu, kolik je poměr umělých vdechů a nepřímé srdeční masáže? A dodnes se smějeme záchranářům ze starých filmů, kde se snaží oživit raněného mácháním jeho paží? Toto není filmařský výmysl, ale léta užívaná metoda.

Jde o metodu Silvestra-Brosche z roku 1858, nebylo to ovšem umělé dýchání z plic do plic, ale metoda, při níž se přitlačovaly horní končetiny na hrudník. Jak byla tato metoda účinná, není známo. Dle výnosu ministerstva veřejného zdravotnictví z roku 1932 č. 15387 je nutné zavést ihned umělé dýchání, protože většina postižených je mrtva jen zdánlivě. Další postup závisí na ročním období, vyhláška doporučuje v létě ponechat zraněného na zemi, ale při mrazech je nutné zanést postiženého do světnice, jelikož obnažujete vrchní část těla postiženého. Poté mu otevřete ústa a vytáhněte jazyk, má-li ústa stisknuta, nezdržujte se s otvíráním. Záchranář si klekne za hlavu a uchopí ruce postiženého v zápěstích. Rozpaží paže až za hlavu asi na jednu vteřinu. Tento časový interval je definován jako vyřknutí „jednadvacet“, na „dvaadvacet“ držte paže nad hlavou, na „třiadvacet“ pohybujte pažemi zpět a připažením přiložte zápěstí na hrudník, na čtyřiadvacet stiskněte hrudník z boku. Opakujte tyto pohyby tak dlouho, než postižený oživne. Postiženého nenoste k lékaři, ale zavolejte lékaře k němu a nic mu nevlévejte do úst. Ve stejné vyhlášce je i modifikace, která se již podobá dnešní nepřímé masáži. Před 80 lety se používala, pokud měl postižený paže zlomeny. Záchranář klečí po pravém boku postiženého směrem k jeho obličeji s dlaněmi na jeho prsech. Postup je následovný: Stiskněte hrudník zepředu a z boku a počítejte „jednadvacet“, „dvaadvacet“ držte stisknutí, „třiadvacet“ povolte a přestávka „čtyřiadvacet“. Stisknutí nesmí být násilné, abyste poraněnému nezlámali žebra nebo nepoškodili útroby. Zdá se vám osmdesát let stará vyhláška zastaralá? Sto padesát let stará metoda je uvedena ještě v učebnici pro střední zdravotnické školy z roku 1975!

V učebnici první pomoci, která pochází z roku 1921, najdeme pod názvem umělé dýchání tuto definici – umělé dýchání je napodobování dýchacích pohybů u lidí zdánlivě mrtvých či u lidí jsoucích v hlubokém bezvědomí. Je to správné roztahování a „smačkování“ hrudníku za účelem, aby u špatně dýchajícího nebo již nedýchajícího nešťastníka čerstvý vzduch lépe vnikal do plic a po spotřebě byl vzduch s kysličníkem uhličitým z plic vyháněn.

Pokračování najdete v knize Po stopách historie ZDRAVOTNICTVÍ.

Objednávky na redakce.sestricka@seznam.cz

Cena 250 Kč.

První pomoc a neodkladná resuscitace stará 150 let, která se učila ještě v roce 1973
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...