… o všem, co vás zajímá

Dnes ráno jsem se nostalgicky zasnila a zavzpomínala na dětská léta. Snad každý měl přání, čím by chtěl v životě být. Za mých mladých let patřil mezi žádaná povolání popelář, kominík, zedník, prodavačka, zdravotní sestřička a učitelka. Ambicióznější už měli vyšší cíle – pan doktor, paní doktorka.

sestřička EvičkaI když člověk své dětské představy v průběhu let přehodnocuje, já snila o tom stát se zdravotní sestřičkou a zachraňovat životy. Nosit nejen bílo-modré šaty a naškrobený čepeček, ale především pomáhat těm, kdo moji péči potřebují.

Mé vysněné povolání se mi splnilo. Vystudovala jsem střední zdravotnickou školu, a v průběhu pár let absolvovala i několik specializací a certifikovaných kurzů. I když více než polovina mého ročníku do zdravotnictví nenastoupila z důvodu malého ohodnocení, příšerných pracovních podmínek či nedostatečného počtu personálu. Nezapomeňte, že v té době se nám otevřelo tolik možností – hodně děvčat začalo podnikat v kosmetických službách.

Já šla hrdě za svým vysněným cílem. Dá se říct, že jsem dosáhla všeho, čeho jsem chtěla. Pracovně jsem byla na vrcholu. Práce mě naplňovala- vždy když se nám podařilo někoho zachránit nebo když mi někdo poslal dopis, nebo jen řekl- „Sestři, Vy jste anděl“, věděla jsem, že tohle je ten pravý důvod, proč povolání zdravotní sestry dělám. Je to jako pohlazení po duši. Rázem člověk zapomene na všechny problémy a hřeje ho jen krásný pocit.

Je tu však malé ale, a s přihlédnutím k dětským přáním a možnosti vrátit čas, už bych nechtěla být sestřičkou. Proč?

Situace v českém zdravotnictví se změnila. Pryč jsou časy, kdy povolání zdravotní sestry bylo prestižní a uznávané. Zásadní změnou oproti uplynulým desetiletím je, že v medicíně i v ošetřovatelství se významně zvýšilo množství informací, které by měla každá sestra znát. V praxi jsou používány stále nové a nové přístroje, léčivé postupy i léčiva. Na sestry jsou kladeny vysoké nároky a všechny pracujeme pod tlakem, ale s pokorou se snažíme všemu přizpůsobit.

Jako příklad mi poslouží moje profese zdravotní sestřičky:

Sloužila jsem v nemocnici na ARU, což zahrnuje sloužit i na příjmu na urgentu. Když bylo třeba, vybíhala jsem s týmem k akutní KPR. Tedy v první linii, kde přijdete do styku s pacienty po úraze, po operacích, tedy ve stresových situacích, kdy si mnohdy mnozí neberou servítky, kdy musíte ošetřovat opilce, bezdomovce. Pokálené, znečištěné. Tedy dělala jsem práci, kde nastávají situace, které by mnoho z nás nerozdýchalo. Nevadilo mi to, ale ocenila bych trochu uznání a pochvaly. Místo toho se člověk dočká, jen samých výtek, co kde zapomněl napsat a co v tom zmatku a chaosu neudělal. Když si vedení nevšimlo, mé kolegyně obratně docílily toho, aby si všimlo.

Už dávno neplatí, na prvním místě je pacient. Nejdůležitější je mít vše správně zapsáno, zaškrtnuto, odškrtnuto, přepsáno, vybarveno a podtrženo, a to nejlépe na třech různých místech. Pokud tomu tak není, nemám splněnou náplň práce a nikoho nezajímá, že to třeba u pacienta ve vážném zdravotním stavu a dvou KPR nešlo stihnout. Pokud to není hotové, musí člověk zůstat po pracovní době a vše dohnat.

A proč je nás sester tak málo? Už i studentky na praxi vidí, jak se s námi, sestrami zachází. Co všechno děláme a co si necháme líbit. Možná už sama praxe jim pomůže se rozhodnout, že to opravdu nemají zapotřebí a vůbec nenastoupí. Proč taky?

Miluji práci zdravotní sestry, ale už nechci čelit přepracování, přesčasům, stresu a dennodenním stížnostem pacientů, či příbuzných. Nechci sloužit, jak hromosvod všem. Chci normálně žít!!

Jana Gryc

 

 

PROČ (ne)CHCI BÝT ZDRAVOTNÍ SESTŘIČKOU
4.9 (97.06%) 34 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...