… o všem, co vás zajímá

Jak správně vyšetřit člověka, který si stěžuje na bolest při pohybu, či na potíže s uchem, krkem či ušima? Jaké jsou základní principy lékařské etiky? Jak získat více času na pacienta zapojením techniky? Tato a další témata zazní na vůbec první Praktické konferenci pro praktické lékaře.

doktor-prohlidka Tu pořádají Mladí praktici společně s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity (MU) v Brně ve dnech 5. a 6. února, v prostorách fakulty sociálních studií MU. „Konference je šitá na míru potřebám praktických lékařů. Jak se mění obor, zvyšuje se potřeba mluvit více než o nemocech o etice, či právu jako každodenní součástí práce v ordinaci. Na rozdíl od obvyklých přednáškových akcí, tato konference bude aktivní, obsahuje worshopy a velký prostor pro diskuzi,“ říká organizátor MUDr. Norbert Král, předseda Mladých praktiků.

Současná role praktického lékaře se podle prof. MUDr. Hany Matějovské Kubešové CSc., přednostky Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno musí změnit. „Zatímco v minulosti lékař řešil 90% obtíží pacientů a speciální vyšetření ordinoval, jen když bylo nezbytné, nyní se lidem nechce čekat v ordinaci. Proto praktické lékaře obcházejí a navštěvují přímo specialisty. Donesou si domů řadu léků, které si navzájem odporují nebo mají stejné účinky. Liší se názvy a jsou v různých krabičkách, ale obsahují stejnou účinnou látku. Praktický lékař se často o medikaci nedozví a nemá tak šanci ji korigovat. Tady pak řešíme případy předávkování a dalších zdravotních potíží,“ říká koordinátorka konference profesorka Matějovská Kubešová. Jak dále uvádí, je třeba, aby praktičtí lékaři získali důvěru a byli těmi prvními, za nimiž nemocný půjde. „Populace stárne a bude potřeba, aby praktičtí lékaři sledovali zdravotní stav obyvatel a hlídali bránu, kterou lidé do zdravotního systému vstupují,“ vysvětluje Hana Matějovská Kubešová. Z pozorování lékařů pak bude možné vyvodit, jak je třeba zahustit síť terénních služeb, aby starší pacienti mohli zůstávat déle doma, kolik bude třeba lůžek v domovech pro seniory, o kolik navýšit kapacity v zařízeních, kde se starají o pacienty s demencí, či Alzheimerovou chorobou. „V Brně odstartuje pilotní projekt, kdy budou praktičtí lékaři dobrovolně poskytovat údaje o svých pacientech. Ty použije Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro plánování do budoucna,“ doplnila profesorka Matějovská Kubešová.

Jedním z atraktivních témat konference je blok IT technologie. „Nemocných přibývá, dokážeme odhalit více chorob. Prodlužuje se věk dožití, čeho však příliš nepřibývá, jsou lékaři. Logicky se tak zkracuje doba, kterou na pacienta máme a můžeme s ním hovořit. Snažíme se tedy uspořit každou minutu, kterou místo nás může zvládnout technika,“ říká MUDr. Vladimír Marek z brněnské ordinace Familymed, který přednáší na téma: Lékař léčí, technika funguje. „Používáme například systém objednání pacientů, kdy se nám lidé hlásí zasunutím kartičky pojišťovny do přístroje. Na každého pacienta tak ušetříme přibližně minutu času. Když v jeden den přijde do ordinace 50 pacientů, uspoříme téměř hodinu, kterou můžeme dát lidem,“ dává příklad MUDr. Marek. Cenný čas podle něj šetří i posílání výsledků vyšetření e-mailem, nebo e-recepty. „Namísto bezhlavého předepisování antibiotik, pacientovi odebereme krev a pošleme jej domů. Počkáme na výsledky, z nichž je patrné zda opravdu potřebuje antibiotika. Pokud ano, voláme a posíláme e-recept, který si vyzvedne v lékárně,“ vysvětluje Marek.

 O sdružení Mladí praktici

Sdružení vzniklo v roce 2009 a členy jsou studenti medicíny oboru všeobecného lékařství, lékaři ve specializační přípravě, kteří mají zájem stát se praktickým lékařem (PL) a lékaři do 5 let po složení atestační zkoušky z všeobecného praktického lékařství. Sdružení poskytuje informační zázemí zájemcům o obor z řad studentů i mladým PL. Spolupracuje s ostatními tuzemskými organizacemi PL. Aktivně se účastní jednání, týkajících se mladých praktiků, především v oblasti vzdělávání a předávání praxí. Spolupracuje s organizacemi mladých praktiků v Evropě. Jeho cílem je zvyšovat prestiž oboru, podporovat jeho kvalitu, přinášet inspiraci ze zemí, kde má primární péče dlouhou tradici a vynikající výsledky. Více informací: www.mladipraktici.cz.

 

tz

Ilustrační foto- zdroj: archiv.ihned.cz

Přes 150 praktických lékařů se sjede do Brna
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...