… o všem, co vás zajímá

Praktičtí lékaři vzývají Ministerstvo zdravotnictví a SÚKL, aby zrušily podle nich nesmyslná omezení v předepisování léků.

Maison avec un mégaphone„Žádáme příslušné orgány, aby vstoupili v jednání se zástupci praktických lékařů s cílem zrušit nesmyslná omezení v terapii a diagnostice u primární péče v ČR tak, aby se léčebná péče svým rozsahem a kvalitou dostala na úroveň standardů vyspělých zemí v EU“ – píše se v Memorandu z víkendové Jarní interaktivní konference (JIK) Společnosti všeobecného lékařství (SVL), které se zúčastnilo přes 1 300 lékařů z celé republiky.

„Nemůžeme řádně a kvalitně léčit pacienty, jako kolegové v zahraničí – nemáme dostatečné pravomoce v předepisování léků a tím se zhoršuje dostupnost péče pro pacienty.Česká republika je na prvním místě v EU v počtu preskripčních  omezení u praktických lékařů. Voláme po tom,aby se léčebná péče svým rozsahem a kvalitou dostala na úroveň standardů vyspělých zemí v EU,“říká místopředseda SVL MUDr. Igor Karen.

Dle generální ředitelky Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chan přináší zdravotní systém, jehož páteří je primární péče a jehož základnou jsou praktiční lékaři (PL), nejlepší výsledky s těmi nejnižšími náklady a maximální spokojeností uživatelů.

„Totéž říkají čeští občané v průzkumech veřejného mínění – vyjadřují v drtivé většině případů spokojenost s péčí svého praktika a časem, který jim věnuje po dobu návštěvy v ordinaci. Nicméně u ministerstva zdravotnictví, SÚKL a zdravotních pojišťoven stále nenacházíme adekvátní podporu,“ dodává za MUDr. Karen.

Jako příklad uvádí preskripční omezení na moderní antidiabetika, na která praktici „nedosáhnou“ a jsou nuceni předepisovat ta, kde je vyšší riziko nebezpečných hypoglykemií. Připomíná, že praktici mají k dispozici doporučené postupy pro léčbu diabetu II typu a algoritmy postupů jsou zde jasně vymezeny.

„V současnosti 95 % zahraničních ordinací praktických lékařů diabetiky léčí, může jim předepisovat všechny moderní léky na léčbu cukrovky, ale i lázně, glukometr, proužky pro měření cukru v krvi atp. U nás se sice přibližně 120 000 pacientů s II typem diabetu léčí ve 2500 praxích všeobecných lékařů, jejich pravomoce na předepisování moderních léků jsou však neúměrně osekány,“ doplnil MUDr. Karen. „Ač na to upozorňujeme jak Ministerstvo zdravotnictví, tak SÚKL i zdravotní pojišťovny – v oblasti péče o diabetiky se více než 5 let stále se nic neděje. Prodražuje se tak zdravotní péče, což považuji za skandální a diskriminující i pro pacienty a za plýtvání časem i energií zdravotníků i penězi z veřejného zdravotního pojištění,“ řekl MUDr. Karen.    

Stejná situace je podle něj u některých plicních nemocí a kombinovaných bronchodilatačních léků s kortikoidy, u léků na mykózy, moderních protisrážlivých léků, i běžných léků například na záněty spojivek či ekzémy. „V celé západní Evropě mohou praktici předepisovat například léky na zánět spojivek, či různá kožní onemocnění, jen u nás to nejde,“ podotkl Karen.

O SVL ČLS JEP

Odborná společnost vznikla v roce 1979. V současnosti se SVL podílí na tvorbě doporučených léčebných postupů, aktualizuje koncepci oboru, je partnerem pro jednání v dohodovacích řízeních jak o kompetencích praktického lékaře, tak o ceně jeho práce. Odborní zástupci společnosti jsou zváni ke koncepcím řady preventivních programů. V současnosti např. k programu celoplošného screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku a aktivitám v oblasti prevence karcinomu prsu. Řada praktiků se podílela na výzkumu odhalování karcinomu prostaty nebo např. na významné epidemiologické studii prevalence Helicobacter pylori a na dalších. SVL pořádá vzdělávací semináře pro praktické lékaře v systému celoživotního vzdělávání. Společnost vydává časopis Practicus, který vychází 10x ročně. Více informací: www.svl.cz

TZ

Ilustrační foto- zdroj: www.habitants.org

Praktici vzývají – zrušte nesmyslná omezení v preskripci
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...