… o všem, co vás zajímá

batKdyž jsem poznala, co to znamená být praktickým lékařem, tak se divím, že to vůbec někdo chce dělat. Je to hodně práce nejen v ordinační době, ale i po ní. Spousta administrativy pro sociálku, pojišťovny, zaměstnavatele a navíc účetnictví, doplňování materiálu atd.

Navíc se neustále něco mění a je povinné školení pro doktory – taky ve volném čase.

Ale je to práce zajímavá a užitečná.

Zajímavé je, že přes všechna školení, nejsou doktoři sjednoceni v psaní kódů a diagnóz pro pojišťovnu. (Třeba cizinci – placení u zahraniční pojišťovny a naši lidé platící si pojištění v zahraničí.)

Aspoň pro sestry by se mělo udělat školení na téma:

  1. možnosti sociálního systému pro pacienty, regres
  2. jak účinně desinfikovat ordinaci a čekárnu proti nozokomiálním a jiným přenosným chorobám opět se vyskytujícím od cizinců (střídání desinfekcí proti rezistenci atd.)
  3. jak rozpoznat znovu se vyskytující zapomenuté nemoci dovezené ze zahraničí, jak zjistit protilátky proti těmto nemocem v organismu (běžně se zjišťuje jen imunita proti tetanu)

Neustále narážím na problém nedostatku informací v kartě klienta. Lidé nechodí k doktoru, pokud jim nic není anebo něco nepotřebují. Pak se diví, že po 10 letech je karta vyřazena, nebo že do výpisu z dokumentace nemáme co napsat a že prohlídku na řidičák nepotvrdíme, když nepřinese výsledky od jiných doktorů.

 Nový zákon o prohlídce do zaměstnání ještě před přijetím do pracovního poměru je velmi špatný, když se u doktora za prohlídku platí. Nebudou přeci platit každý měsíc pokaždé na jiný formulář.  Nyní také hodně lidí po vysílání v televizi volá kvůli očkování proti tetanu.

Napsala jsem tedy informace pro klienty, k čemu je dobré chodit k praktickému lékaři na preventivní prohlídku.

Vyšetření u lékaře je vysvědčení vašeho životního stylu

Proč se bojíte chodit k lékaři, když vám nic není anebo máte syndrom bílého pláště? Trápí vás asi špatné svědomí, že neděláte vše pro své zdraví tak, jak byste měli.

Nic vám není, protože vaše tělo ještě zvládá vyrovnávat následky vašich prohřešků proti svému zdraví. Ale tím se hodně opotřebovává a proto to mnohdy s mladými lidmi anebo sportovci najednou sekne a všichni se diví, jak je to možné. Pokud zjistíme varovné signály z krve, tlaku, atd., tak se tragédii dá předejít.

Praktický lékař má mít přehled o všech vašich potížích.

Praktickému lékaři vždy řekněte léky od všech doktorů – specialistů, které berete pravidelně i občas. Pak se dají správně zjistit příčiny vašich potíží a nebudou si léky mezi sebou vadit a způsobovat vedlejší účinky.

Přineste praktickému lékaři všechny výsledky z vyšetření od jiných lékařů a z nemocnice. Když chcete výpis z dokumentace pro závodního lékaře a neměl by je, tak by tam pak neměl co napsat.

(Nechápu, proč vám nedají výsledky krve na transfúzní stanici, když dáváte krev.)

Přineste je také proto, že se nemůže dělat vyšetření dvakrát, protože to pojišťovna nezaplatí. V pojišťovně se jim to podle rodného čísla sejde, a když je to vyšetření duplicitní, tak ho dají lékaři k úhradě a ten to platí ze svého. Jsou to i tisícové položky.

Všechny potíže doktorovi řekněte, něco vynecháte a může vás to stát i život, anebo půjdete na nepříjemná vyšetření zbytečně. Pokud vám doktor není sympatický, můžete ho vyměnit.

Na čekání v čekárně si vezměte knížku, nikdy nevíte, jak dlouho budete čekat.

Když budete mít vaše potíže a přehled léků připravený, tak se vaše vyšetření urychlí a doba čekání taky.

Všechny informace se pak hodí i pro posouzení zdrav. stavu pro zaměstnání, pojištění, lázně anebo sociálku, když budete chtít invalidní důchod, nebo jen osobu zdrav. znevýhodněnou. Udělejte si kopie těch žádostí, kde je souhrn vašeho zdravotního stavu.

Udělejte si kopii výpisu z dokumentace – přeci jen platí pár měsíců a může se to hodit pro změnu zaměstnání a brigády. Dále si udělejte kopii zdravotního průkazu proti ztrátě a očkovacího průkazu.

Zeptejte se, kdy jste měli naposledy očkování proti tetanu. To se hlídá nyní po více než 10 letech až i po 15 třeba. Z krve lze zjistit, jestli máte ještě protilátky proti této nemoci.

Náběr krve je na lačno = nesmíte od večera nic jíst, večer nejíst nic mastného a moc sladkého. Výjimečně některé náběry mohou být i odpoledne, třeba na štítnou žlázu.

Před náběrem se napijte vody, nebo hořkého čaje a zvláště v létě, ať nejste dehydrovaní a jde to nabrat a není vám špatně.

Pokud je vám špatně a nemůžete jít k doktoru pro neschopenku. Doktorovi zavolejte, že přijdete následující den – třeba při horečkách nebo zvracení a průjmech. Neschopenka se může napsat i 3 dni zpětně.

Nebojte se, když vám není dobře zavolat si domů sanitku 155. Nikdo vám nevynadá, protože nejste doktor a nemůžete posoudit závažnost vašeho stavu.  Takto mi to říkali samotní doktoři a sestry co jezdí se záchrankou v Plzni.

Preventivní prohlídka je přibližně po 19 letech každé dva roky – obsahuje náběr krve na cukr a cholesterol a vyšetření moče. Dále prohlídku od doktorky: plíce, srdce, zrak, sluch, nohy, břicho, tlak atd. Také potom u starších EKG, RTG plic, mamografie, gynekologie, zubař – každý rok a stolice na okultní (skryté) krvácení.  Více viz stránky VZP, ale platí to pro všechny pojišťovny. ZDE.

Hodnoty krve, tlaku, EKG a RTG se porovnávají se starými vyšetřeními a díky tomu se může říci, jestli se něco mění nebo ne. Jestli jste přechodili infarkt apod. Proto není třeba se bát, se nechat změřit, když žádné potíže nepociťuju, je to historická hodnota. Po deseti letech si můžete říct, jo to jsem měl tlak ještě malej a EKG beze změn.  EKG je křivka individuální – někdo ji má normálně špatnou a někoho s tím nálezem odvezou do nemocnice a proto je třeba mít porovnání s dřívějšími křivkami.

Jestli budete doktorovi něco zamlčovat a bát se se přiznat, je to vaše riziko se zdravím a životem.

Nikdo nechce se stát závislým na druhých neschopen se o sebe sám postarat s jídlem a hlavně hygienou. Proto je třeba dělat preventivní opatření, po mrtvici, infarktu a s rakovinou v posledním stádiu, už se toho moc dělat nedá.

Problémy vlivem globalizace v ordinace praktického lékaře

Co by se dalo zlepšit?

Přestože jsme jedna z mnoha ordinací, máme mezi klienty řadu cizinců ze zemí EU i odjinud.

Od nich bohužel nemáme výpis z dokumentace od předešlého doktora ani jiné zprávy o prodělaných nemocech a očkování. Jak potom můžou Číňani, Vietnamci, Turci dělat v potravinářství, když o jejich zdravotním stavu nic nevíme? Kdo jim dává potravinářský průkaz? Není to pak jen cár papíru? A přitom naši lidé ho mít musí.

Narážím tedy na problém globalizace, otevřených hranic, cestování na dovolenou a za prací.

  1. Povinné používání kódů Mezinárodní klasifikace nemocí

Výpisy z dokumentace s mezinárodními kódy při cestování do zahraničí

  1. Zavedení Mezinárodního průkazu zdraví
  2. Je třeba nařídit povinné používání mezinárodní klasifikace nemocí na všechny žádanky a výsledky vyšetření a výpisy z dokumentace a to po celé EU. Hodně lidé cestují jak na rekreaci, tak pracovně a je třeba, aby měli sebou výpis z dokumentace včetně očkování proti tetanu s mezinárodními kódy, pro případ, že by se jim v zahraničí něco stalo. Staří lidé jezdí na výlety nebo za příbuznými do ciziny a je velká pravděpodobnost, že tam lékaře budou muset navštívit. Také mají v sobě kov po operacích a ten může dělat problémy na hranicích. Pokud v zahraničí hledají práci, nebo tam emigrují, musí se zaregistrovat a lékař o nich nic neví. A přitom žádají vstupní prohlídku do zaměstnání, jestli jsou schopni ho vykonávat, žádají prohlídku pro řidičský průkaz anebo výpis z dokumentace pro závodního doktora, chtějí potravinářský průkaz a to vše z karty, kde vlastně nic není. Pracuji v normální ordinaci praktického lékaře a už jsem kopírovala materiály z vyšetření z Německa, Ruska i USA.  Je také těžké psát německý formulář jako potvrzení neschopenky pro pendlera.  V ČR se také ošetřuje řada cizinců, kteří si domů přivezou zprávu z vyšetření, ovšem bez kódů nemocí je mu to doma pro svého doktora zbytečné.  Když už ty kódy vymysleli, tak by se měli používat. Specialisti znají lépe své kódy než my u praktika a pak něco hledat je těžké.

 Výpis z dokumentace s mezinárodními kódy a seznamem užívaných léků by měl      být  povinný pro každého nemocného či starého člověka. Pokud pojedu do zahraničí na stáž, za prací či výměnný pobyt, byl by výpis povinností anebo ten mezinárodní průkaz zdraví.

Zahraniční dělníci by si měli pomocí rodiny doma výpis z dokumentace zajistit s těmi mezinárodními kódy a léky s latinskými názvy léčivé látky.

2. Mezinárodní průkaz zdraví existuje třeba v Německu, viděla jsem ho u jednoho pacienta, který u nás byl a přinesl mi ukázat, jaké tam má datum očkování proti tetanu, které mě v kartě chybělo. Každý odstavec je psán ve světových jazycích. V průkazu je i fotografie, jméno, číslo pojištění, pojišťovna, očkování, alergie, léky, operace, diabetes atd. Kromě toho existuje mezinárodní očkovací průkaz. Kdyby byl zaveden povinně, bylo by to ku prospěchu mnoha lidem. Úraz se může stát každému a je dobré vědět o cizinci u nás něco anebo o českém občanu v zahraničí by věděli také, na co mají dát pozor.   V souvislosti s uprchlíky a emigrací se mluví i o obavách ze zavlečení u nás už se nevyskytujících chorob a dále nám neznámých chorob vysoce infekčních a snadno přenosných.

(Připojuji okopírovaný průkaz zdraví, pouze stránky, kde nejsou osobní údaje.)

Připojuji vymyšlený výpis z dokumentace pomocí mezinárodních kódů. (vybrala jsem ty kódy, které jsou často používané anebo mě zaujaly – dá se s nimi popsat celý život)

Výpis z dokumentace pomocí Mezinárodní klasifikace nemocí

smyšlený příklad

Jméno: Alexander

datum narození: 1.2.1980

Matka: I10 – hypertenze,O82- porod císařským řezem, E03 – hypotyreóza, E11-diabetes, N84 polyp dělohy, H25-senilní katarakta, M41-skolióza, A46-růže, F32 – deprese, I21 – infarkt myokardu, K80-žlučové kameny

Otec: A15.3- tuberkulóza plic, A38 – spála, M16-artróza kyčle, M10 – DNA, B02 – pásový opar, F03- demence, G30-alzheimerova nemoc, J16-zápal plic, L29.9- svědění kůže, smrt: Y36.2 – válečné operace výbuch bomby

Bratr: Q36 – rozštěp rtu, K35 – apendicitida, Y36.2 – Poranění způsobená válečná operace, mina, G47 – poruchy spánku, R51 – bolest hlavy, I83 – varixy, R11 – nauzea, zvracení

Sestra: Y05 – sexuální napadení s použitím tělesné síly, F40.9 – fóbie, smrt: Y36.8 – Poranění způsobená po zastavení nepřátelství, výbuch miny

Diagnózy:

1990 – A01.0 – břišní tyfus

1995 – hepatitida A

1997- X20 – kontakt s jedovatými hady, T63.0 – hadí uštknutí, X54 – nedostatek vody

1998 – T33- omrzlina

2000 – S52.9 – zlomenina lokte, S93.0 – vymknutí kotníku, V13 – cyklista sražen automobilem

2002 – X00 – vystavení nekontrolovanému ohni v budově

2002 –X93 – napadení výstřelem z pistole, revolveru

2003 – X65 – úmyslné sebeotrávení alkoholem

2004 – X62 – úmyslné sebeotrávení narkotiky

Z20 – kontakt s přenosnými nemocemi

Z55 – problémy spojené se vzděláním

Z58 – problémy spojené s přírodním prostředím Z58.2 – vystavení znečištěné vodě

2010 – Z56 – problémy spojené se zaměstnáním a nezaměstnaností   Z56.5 – nevhodná práce

Z59.0 – problémy  s bydlením a ekonomickými okolnostmi Z59.0 – bezdomovectví Z 59.6 – nízký příjem

Z60.3 – obtížné přijetí kultury, migrace

Z61 – problémy spojené s negativními životními událostmi v dětství

Z73.0 – syndrom vyhoření

A15 – tuberkulóza dýchacího ústrojí bakteriologicky a histologicky ověřená

 

Očkování:

Z27 – potřeba imunizace proti kombinacím infekčních onemocnění

Z28 – imunizace neprovedená

Léky nyní: Rifampicin, Pyrazinamid, Streptomicin, Dopamin

Další návrhy na zlepšení práce

  • Je třeba zrušit zákon, kdy se při přestupu od lékaře k lékaři dává jen výpis z dokumentace. Pak staré záznamy po 10 letech jdou do skartace a to je škoda.
  • Náběry krve v transfúzní stanici – aby byly poslány prakt. lékaři.
  • Závodní lékaři – aby dávali výsledky prohlídek pro prakt. doktora.

Proč je málo sester a proč je málo doktorů praktiků

Podle mě je málo sester, protože se zavedl velký kariérismus. Vyšší sestry nechtějí vynášet mísy a dělat další ošetřovatelské práce. V 90. letech se uvažovalo, že se zruší střední školy zdravotnické, protože děti co to studují, pak zjistí, že to dělat nechtějí a nenastoupí anebo tam psychicky dlouho nevydrží. I já mám jen 2 letou nástavbu po gymnáziu. Další důvod je málo peněz za tu práci, zodpovědnost a zdravotní riziko. Další důvod jsou služby spousta přesčasů. Další důvod je povinné vzdělávání a to se musí platit a je to dost drahý a ty kurzy nejsou v praxi užitečný.

Proč je málo lékařů praktiků. Jak to vidím já po roce v ordinaci, tak je to spousta práce po ordinační době: účetnictví ordinace, objednávání materiálu a pomůcek, psaní žádostí na lázně, na důchody, na příspěvek na péči, na průkaz ZTP atd., psaní výpisů z dokumentace pro závodní doktory a protože lidi neustále se stěhují a přechází od lékaře k lékaři a musí mít výpis z dokumentace (karta se musí 10 let uchovávat, takže ji člověk nedostane a tím se taky řada výsledků z vyšetření ztrácí.) Pak je to komunikace s pojišťovnami atd. Pak povinné školení doktorů, a to je vše ve volném čase.

Sestra Věrka

Soutěž o nejlepší článek na téma- Zdravotní sestra (zdravotník) a krize ve zdravotnictví.

Více ZDE.

Fotogalerie: Průkaz zdraví u cizinců

 1  2
 obr.3  4

 

 

 

 

 

Práce v ordinaci praktického lékaře
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...