… o všem, co vás zajímá

Rychlá transplantace obličeje, kterou v polovině května provedli lékaři v polských Glivicích, je podle českého lékaře Bohdana Pomahače metodou, která pravděpodobně v budoucnu převládne. „Právě tak to zřejmě v budoucnu budeme dělat,“ konstatoval český chirurg žijící v USA, který v roce 2011 jako jeden z prvních na světě provedl úspěšnou celkovou transplantaci obličeje.

transplantace obličeje Pomahač Pomahač ve středu pro agenturu AP komentoval zákrok týmu polských chirurgů, kteří rekonstruovali tvář, čelisti, horní patro a očnice třiatřicetiletému muži, kterému řezačka kamene doslova amputovala tvář.

 

Podle šéfa operačního týmu Adama Macijewského šlo o první transplantaci obličeje v Polsku a zároveň o první takovou transplantaci na světě s cílem zachránit život. Postižený by podle něj bez rychlého zákroku nepřežil – nemohl jíst, měl potíže s dýcháním a hrozila mu infekce.

Pomahač zároveň upozornil, že pacient by přece jen měl mít víc času, aby byl schopen odpovědně se rozhodnout o svém dalším osudu. „Takto zraněný člověk, byť s veškerou psychologickou podporou, se možná jen obtížně rozhoduje pouhé hodiny či dny po události, která ho poznamenává na celý život,“ řekl český chirurg.

Podle polského chirurga Macieje Grajeka, který byl členem glivického transplantačního týmu, se pacientova rána zdárně hojí. Muž sám dýchá a kýváním hlavy reaguje na dotazy. Pacient je ve sterilním prostředí a přijímá léky na potlačení imunitní reakce. Jeho stav zůstává vážný, podle ošetřujících lékařů potrvá ještě měsíce, než bude možné konstatovat úspěch.

ČTK

Pomahač považuje rychlou transplantaci obličeje za perspektivní
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Apr 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...
Nejčtenější články