… o všem, co vás zajímá

asistentPovím Vám jeden krátký příběh. Můj bratranec nedodělal žádnou střední školu a nastoupil do továrny se základním vzděláním. Jeho čistý měsíční příjem činí 23.000,- měsíčně. V této době si vyjednali zvýšení o 50% základní mzdy. Ne, není to překlep, opravdu o 50%. Člověk bez vzdělání si bude vydělat přes 30.000 korun čistého měsíčně. Ano, výroba vydělává prodejem, může si to dovolit.

 

Ale sestra musí ještě před nástupem projít minimálně střední školou, dnes i vyšší nebo vysokou. Svého bratrance miluju, a moc mu přeji, aby se měl dobře. Ale proč sestra nebo zdravotnický asistent se nemají mít dobře?

Bratranec, říkejme mu třeba Milan, pracuje 8 hodin denně včetně přestávky, víkendy volné- všechny. Sestra pracuje 12 hodin ve stresu, s víkendy, svátky, s přesčasovými hodinami. Ano, jistě neplatí se za vzdělání, ale povězte mi, proč by se neměla sestra, která projde tolika zkouškami, postupovými testy, maturitou, a vyšším vzděláním neměla mít stejně dobře jako člověk bez vzdělání a výraznějšího stresu?

Pořád se někdo diví, proč sestry odcházejí? Logicky se divit nemůže. Více volna, více peněz, méně stresu, plus veškeré benefity. Sestra je vzdělaný člověk a má být za práci ohodnocená, aby její život a život její rodiny byl kvalitní. Dalo by se k tomu mnohé říci, ale myslím, si že nejdůležitější bylo řečeno. Jakým právem má pracující sestra trpět nedostatkem?

Dále bych pokračovala k tématu, který je v posledních měsících tak diskutován, probírán a je hlavním bodem číslo jedna i pro parlament.

Vzdělání

Vzdělání sester se v průběhu let různě měnil, snad ku prospěchu pacientů, ale i sester a lékařů. Ještě před vcelku nedávnou dobou byla diplomovaná všeobecná sestra na středních školách, pak už jen všeobecná sestra a nakonec slavný a proslulý zdravotnický asistent. Kde se stala chyba?

Proč ZA nikdy nefungoval? Proč některé zdravotnické školy vyučují stejně jako dříve všeobecné sestry a jiní učí jen to, co musí? Proč pořádně nikdo neví, co asistent smí a co nikoliv? Nebo to vědět nechce?? Proč nemocnice zneužívají asistenty na pozicích levné sestry? Proč není sjednocené zdravotnické vzdělání na SŠ?

To jsou otázky k zamyšlení. Rozloučím se krátkým komentářem.

Dle mého názoru je zdravotnický asistent velkou chybou. Nemyslím si však, že by se sestry měly vrátit na střední školy, ale zároveň si nemyslím, že by musely mít vysokou školu, alespoň ne na standardních odděleních.

Ať projde novela zákona 4+1 nebo ne, mělo by se uvažovat jak systém vzdělávání zjednodušit, zefektivnit a hlavně jak zvýšit životní standart sester a asistentů.

Autorka: Rejnartová Magdaléna

Soutěž o nejlepší článek na téma- Zdravotní sestra (zdravotník) a krize ve zdravotnictví.

Více ZDE.

Pohled na nedostatek zdravotníků očima jednoho z nich
4 (80%) 4 votes

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...