… o všem, co vás zajímá

Za poslední staletí učinila medicína obrovský skok kupředu. Přesto si mnohdy ani neuvědomujeme, jaké máme štěstí, že můžeme využívat lékařství na takové úrovni, na jaké je dnes. Abychom tento fakt dokázali plně ocenit, stačí se ohlédnout do minulosti na často děsivé postupy a prostředky našich předků.

Ppo stopách historie ZDRAVOTNICTVÍVrátíme-li se až na úsvit dějin civilizace, do starého Egypta a Babylonu, můžeme vidět lékařské metody, z nichž mnohé bychom opravdu nechtěli zažít na vlastní kůži. Na utišení bolesti se používal mák či květ lotosu, rány byly hojeny s pomocí krve, masa, mléka, ale dokonce i žluči nebo stolice celé řady druhů zvířat. Zlomeniny se fixovaly pomocí palmových listů nebo dřevěných tyček, které se omotaly lněným obinadlem nebo pomocí papyrových proužků. Pokud potřeboval starověký lékař zastavit krvácení, provedl to pomocí rozžhaveného železa nebo hořícího dřeva. Zašívání ran také nebylo příliš v módě, neboť panovala představa, že hnis by měl volně odtékat. Princip „pus bonum et laudabile“, tedy teorie o chvályhodném hnisu, byl primárně prosazován až do 15. století.

Rány byly vymývány směsí medu a oleje. Babyloňané používali za účelem hojení ran také drcené sušené listy, kořeny či květy, kůru, pryskyřici nebo mízu, které rozpouštěli ve vodě, ale i například v mléce, víně či medu. Staří Řekové sice povýšili lékařství na vědu, avšak nedostatek informací a možností vědeckého zkoumání odsoudily i tento moudrý národ k mnoha nezdarům, mylným a zcestným pokusům a chybným interpretacím.

Jestliže lze starověké národy obdivovat za to, co vše dokázaly s tak fatálním nedostatkem prostředků a možností, pak lékařství středověké je příběhem zcela odlišným a mnohem temnějším.

Provozování lékařské praxe přestává být vědou podrobovanou zkoumání, určenou pro nejvzdělanější a stává se řemeslem ranhojičů. Brutální zákroky se prováděly bez znecitlivění, nozokomiální infekce byla na denním pořádku a tak bychom mohli pokračovat. Teprve s nástupem osvícenství a rozvojem vědy v dnešním slova smyslu se do medicíny vrací postupy přinášející významné výsledky – vzdělání, hledání a zkoumání, a především nutnost potvrzování či vyvracení teorií.

Tehdy, stejně jako dnes, v medicíně platí, že každý zajímavý či revoluční objev je třeba prosadit a rozšířit. Proto je mnohdy za autora určité metody spíše považován její významný propagátor nežli skutečný, prvotní objevitel. Ačkoli si medicína v minulosti prošla mnohými úskalími, neznamená to, že se z toho, co bylo, nemůžeme poučit, abychom pomohli tomu, co bude nebo může být.

 

Pokud Vás kniha zaujala, můžete si objednat můžete na emailu- redakce.sestricka@seznam.cz.

Cena: 250 Kč

Po stopách historie ZDRAVOTNICTVÍ
3 (60%) 1 vote

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Jan 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...