… o všem, co vás zajímá

vozp

Po kontrole ve Vojenské zdravotní pojišťovně (VoZP) dalo ministerstvo zdravotnictví kvůli náborovým akcím trestní oznámení, podnět antimonopolnímu úřadu a také ministerstvu financí. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Ministerstvo má podle ní vážné pochybnosti o postupu VoZP při náboru nových pojištěnců. Mediální manažer VoZP Richard Medek ČTK řekl, že oficiální stanovisko k závěrům ministerské kontroly vydají ve čtvrtek.

„Na základě zjištění vyplývajících z kontroly, která probíhala od 25. října 2012 do 12. dubna 2013, a na základě podezření ze spáchání trestného činu podalo ministerstvo trestní oznámení na neznámého pachatele Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, podnět k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a podnět ministerstvu financí s žádostí o jeho postoupení příslušnému finančnímu úřadu,“ uvedla Plívová.

Podezřelá zjištění vyplývají zejména z okolností náborových akcí nových pojištěnců v letech 2011 a 2012. „Podle zjištění kontroly mohlo docházet k vyplácení značného množství prostředků, v řádu desítek milionů korun, za neobvyklých okolností. Ministerstvo má pochybnosti, zda v tomto případě nebyl porušen zákon o veřejných zakázkách, a proto se s žádostí o prověření této skutečnosti obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ dodala mluvčí.

Příkladem budícím pochybnosti může podle mluvčí být například to, že jeden ze subjektů, zajišťující nábor nových pojištěnců, jako své trvalé bydliště ve smlouvě uvedl adresu Úřadu městské části Prahy 2, tedy adresu ohlašovny. Tato externí OSVČ přitom inkasovala za své služby od VoZP více než 100 milionů korun, a to bez předchozího výběrového řízení.

Další podezření ministerstva se podle Plívové vztahují k postupům při samotném náboru nových klientů. „Z dokumentace evidující stížnosti pojištěnců vyplývá, že mohlo docházet k použití nekalých praktik a porušování etického kodexu pojišťovny. Také počty přijatých klientů vykazují jisté anomálie a mohou vzbuzovat podezření o manipulaci s daty,“ uvedla mluvčí.

Kontrola ministerstva zdravotnictví odhalila podle mluvčí desítky možných pochybení, požádala proto ministerstvo financí také o prošetření možných nesrovnalostí v účetnictví, a to prostřednictvím příslušného finančního úřadu. Ze zjištění kontrolní skupiny vyplývá, že některé platby mohly být poukázány ve prospěch jiných účtů, než byly uvedeny ve smlouvě.

ČTK

Po kontrole ve vojenské pojišťovně dalo MZ trestní oznámení
Rate this post

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...