… o všem, co vás zajímá

pitny-rezim

V letních vedrech si naše tělo tekutiny přímo žádá, takže většinou nemíváme s pravidelným a dostatečným pitným režimem problém. Tělo však hydrataci potřebuje i v okamžiku, kdy zrovna žízeň nepociťujeme a nejsme vystaveni žhavým slunečním paprskům.

Z médií se k nám dostávají nejrůznější zprávy a výzkumy doprovázené čísly, jež nám přikazují, kolik litrů tekutiny bychom denně měli svému tělu dopřát. Ale jak se v takové záplavě informací vyznat, když každá radí něco úplně jiného – stačí pít dva litry tekutin za den, nebo snad až čtyři?

„Samozřejmě nelze určit jedno číslo, podle kterého bychom se měli řídit všichni. Množství tekutin, které každý den potřebujeme, je závislé na naší hmotnosti. Obecně lze říci, že na každých 10 kg lidské hmotnosti je vhodné vypít 3 dcl tekutiny,“ říká PharmDr. Lenka Zemanová, lékárnice z Alphega lékárny v Lounech.

Tekutiny jsou i v potravinách

Tekutiny nepřijímáme jen ve formě nápojů, část tekutin je obsažená také v jídle – v polévkách, ovoci, zelenině apod. Tyto tekutiny jsou rovnocennými partnery nápojů. Pozor bychom si naopak měli dávat na přesycené minerální vody, alkohol, přeslazené nápoje či kávu. Z nich se tělo v žádném případě nenapije.

Přece jenom si nejste jisti, kolik tekutin jste vypili a zda to bylo dostatečné množství? „Nejjednodušším vodítkem, jak zjistíte, že máte v těle dostatek tekutin, je zabarvení moči.  Je-li moč tmavá, je to znamení, že jste tělu dostatek tekutin nedopřáli,“ radí Alphega lékárnice Lenka Zemanová.

Pokud bude tělo nuceno potýkat se s nedostatkem tekutin, dá to zřetelně najevo. Organismus se bude hůře ochlazovat, hrozí dna, infekce vylučovacího ústrojí a odpadní látky se budou špatně odvádět z těla. Dalšími příznaky počínající dehydratace může být také nesoustředěnost a bolest hlavy.

Proč je důležité pít?

Kromě toho, že je nutné tělo stále hydratovat a doplňovat tekutiny, které vyloučí, díky dostatečnému pití se daří z těla odplavovat nadbytečné tuky a škodliviny.

Voda je nutnost

Jednou z nejvhodnějších voleb při výběru nápojů, je voda. Nejenže bude díky ní vaše tělo hydratované a nebude zatěžováno cukry, ale pití vody se projeví i na kvalitě vaší pleti. Voda pleť zvláčňuje, bojuje s výskytem vrásek a dokáže udržet svěží vzhled.

„Ve vodě navíc probíhají základní biochemické reakce, které pomáhají tělu regulovat teplotu, a reagovat tak na stav vnějšího prostředí. Voda by tedy měla tvořit 50 % vašeho denního příjmu tekutin,“ říká PharmDr. Lenka Zemanová.

Bylinné čaje

Pokud doplňujete tekutiny bylinnými čaji, myslete na to, že čaje by měly být slabé a byliny byste měli střídat. Při nadměrné denní konzumaci by totiž mohly léčivé účinky bylin působit na vaše zdraví naopak negativně.

Pozor na otravu vodou

Několik litrů vody denně by se nemělo pít naráz, ale v malých dávkách v průběhu celého dne. Tělo, kterému dodáme tekutinu pouze jednou či dvakrát za den, nebude hydratované, ale přepité. Vysoké množství vody v těle pak může škodit.

Problém nastává především v ledvinách, které se s vyšším množstvím tekutiny neumějí vyrovnat. Ledviny nestíhají filtrovat vodu z krve, čímž dochází k jejímu přílišnému zředění. Pokud se lidově řečeno přepijeme, může v nejvážnějších případech dojít k otravě vodou a následně i ke smrti. Dávejte tedy pozor, abyste svému tělu dodávali přiměřené množství tekutin v pravidelných dávkách.

 

Ilustrační foto- zdroj:www.tydenik-breclavsko.cz
PITNÝ REŽIM: ZAPOMEŇTE NA KÁVU I ALKOHOL
5 (100%) 1 vote

Napsat komentář

forinel
facebook google forum_ikona
Kalendář akcí
<< Feb 2020 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nová akce
  • žádné události
Anketa

Jsou vhodné jednotné platové tabulky ve státních nemocnicích?

Loading ... Loading ...